fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumKoncepcja Smart City zmienia oblicze naszych miast

Koncepcja Smart City zmienia oblicze naszych miast

Na bazie tej rewolucji pojawiła się koncepcja Smart City (tzw. inteligentne miasto), czyli innowacyjny projekt funkcjonowania miasta, której wdrożenie możliwe jest dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Jest to odpowiedź na stale rosnące potrzeby samorządów, przedsiębiorców działających lokalnie, a także samych mieszkańców.

W Polsce w realizację koncepcji Smart City doskonale wpisuje się sieć sklepów Żabka. – Kiedyś mieszkańcy musieli dostosować się do miasta, w którym przyszło im żyć. Teraz, według koncepcji Smart City, to miasta powinny dostosowywać się do potrzeb mieszkańców. Ja patrzę na tę zmianę akurat przez pryzmat handlu. Dzisiejszy klient nie ma już czasu na bieganie by załatwić swoje codzienne sprawy. Chciałby to zrobić w jednym miejscu. Właśnie tak postrzegamy zmiany, jakie zachodzą we współczesnym świecie, i tym zmianom wychodzimy naprzeciw. W Żabce klient może zrobić nie tylko zakupy, ale również wypić kawę, wpłacić, czy wypłacić pieniądze, uregulować rachunki, doładować kartę miejską, nadać czy odebrać paczkę – tłumaczy Adam Manikowski, wiceprezes Żabka Polska.

Właśnie mijają trzy lata od uruchomienia pierwszego sklepu Żabka w nowym formacie Galaxy, będącego odpowiedzią na realizację konceptu Smart City. To jeden z największych remodelingów w skali Europy, którego zakończenie planowane jest w połowie 2020 roku. – Wprowadziliśmy rozwiązania technologiczne, pozwalające na automatyzację procesów. Chodzi m.in. o minimalizację czasu obsługi klientów, nową komunikację oferty, dostosowanie asortymentu do oczekiwań nabywców, czy udoskonalenie logistyki – opowiada wiceprezes Manikowski.

Rozwiązania wprowadzone w formacie Galaxy zawierają system do analizy cen, inteligentne półki informujące o dacie przydatności produktu do spożycia, czy o ich dostępności w sklepie, kasy samoobsługowe, a także oparte na sztucznej inteligencji aplikacje wspierające klientów oraz właścicieli placówek (franczyzobiorców). Koncepcja sklepu zakłada również aktywne wykorzystanie sztucznej inteligencji, która segreguje informacje i wybiera odpowiedni przekaz według miejsca czy oczekiwań nabywcy.

– Transformacja cyfrowa dotyka już każdego obszaru naszego życia. Z perspektywy Żabki, gdzie mamy ponad 4000 franczyzobiorców, czyli niezależnych przedsiębiorców prowadzących swoje sklepy, widzimy, że rewolucja 4.0 jest osiągalna i przyswajalna, ale tylko wtedy, gdy przedsiębiorcy mają odpowiednie narzędzia, by być w stanie w takim otoczeniu funkcjonować. Jako Żabka bardzo mocno nad tymi narzędziami pracujemy i je wdrażamy, zarówno w naszych sklepach, jak i w całym łańcuchu dostaw – dodaje Adam Manikowski.

ARTYKUŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ RADĘ GOSPODARCZĄ STREFY WOLNEGO SŁOWA

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA