fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKoncert azjatyckich mocarstw w Samarkandzie. Xi może spotkać się z Putinem

Koncert azjatyckich mocarstw w Samarkandzie. Xi może spotkać się z Putinem

W najbliższych dniach w Samarkandzie na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy spotkają się przywódcy i przedstawiciele najważniejszych krajów azjatyckich, w dużej części tych krytycznych wobec USA.

Szczyt odbędzie się W dniach 15-16 września w Samarkandzie w Uzbekistanie. Wezmą w nim udział m.in przywódcy Chin, Rosji, Indii, Iranu, Turcji, Arabii Saudyjskiej i krajów Azji Środkowej. Szanghajska Organizacja Współpracy (SzOW) to porozumienie na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju w regionie, które powstało w 2001 r.

Nie jest znana agenda szczytu, ale będzie to niezwykle ważne spotkanie najważniejszych krajów azjatyckich, w dużej części tych krytycznych wobec USA. Obecność zapowiedzieli m.in. prezydenci: Xi Jinping, Putin, Erdogan, premier Indii Narenda Modi, premier Pakistanu Shehbaz Sharif i prezydent Iranu Ebrahim Raisi.

Łącznie w spotkaniu (według źródeł chińskich i rosyjskich) weźmie udział 14 krajów. Wśród nich członkowie SZoW: Rosja, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Pakistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Iran, Białoruś i Mongolia wezmą udział w charakterze członków obserwatorów (taki status ma jeszcze Afganistan). Oprócz tego Arabia Saudyjska, Turcja, Azerbejdżan i Armenia jako „partnerzy dialogu” organizacji. Taki status mają także Nepal, Kambodża i Sri Lanka.

Na szczycie może dojść do oficjalnego spotkania Xi z Putinem – pierwszy raz od lutego, kiedy rozmawiali osobiście na początku Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, ale tej informacji nie potwierdza chiński MSZ.

Dla Xi Jinpinga wizyta w Samarkandzie będzie pierwszą wizytą zagraniczną od 2,5 roku, kiedy to przed pandemią odwiedził Birmę. Podkreśla się, że pierwsza wizyta zagraniczna po tak długim czasie, właśnie w Azji Środkowej, to pokazanie znaczenia roli regionu dla Chin w kontekście Nowego Jedwabnego Szlaku.

Jest prawdopodobne, że chiński przywódca spotka się także z premierem Indii Narendą Modim, choć to także nie jest potwierdzone. Kraje normalizują stosunki po wycofaniu się armii obu stron ze spornych terenów granicznych w w regionie Gogra-Hot Springs w Himalajach. Ostatni raz Modi i Xi spotkali się osobiście w listopadzie 2019 r. podczas szczytu BRICS w Brazylii.

Źródła tureckie potwierdzają natomiast, że odbędzie się oficjalne spotkanie prezydenta Turcji Recepa Erdogana z Putinem.

Jednym z kluczowych punktów programu szczytu w Samarkandzie będzie rozszerzenie członkostwa w organizacji. Iran ma podpisać porozumienie o przystąpieniu do niej, ma się tam także zapoczątkować proces przyjęcia do SzOW Białorusi. Zakończyły się również rozmowy – jak informuje Rosja – o przyznaniu Egiptowi, Katarowi i Arabii Saudyjskiej statusu partnerów dialogu, a umowy z tymi krajami są już gotowe do podpisania. Negocjowane są porozumienia w sprawie Bahrajnu, Malediwów i innych państw.

Chińscy analitycy podkreślają, że ​szerszy udział państw Bliskiego Wschodu w SzOW, może oznaczać rozszerzenie współpracy w zakresie energii i łańcuchów dostaw, a także w zakresie współpracy finansowej i niezależności regionu w tym obszarze.

Według źródeł indyjskich tematami spotkania mogą być geopolityczne skutki wojny na Ukrainie, a także sytuacja w Afganistanie pod rządami talibów. Możliwe, że tematem rozmów może być też ponownie eskalujący konflikt azersko-ormiański.

Reuters, Tass, GlobalTimes.cn, tehrantimes.com, indianexpress.com

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA