fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatKoncert azjatyckich mocarstw w Samarkandzie. Xi może spotkać się z Putinem

Koncert azjatyckich mocarstw w Samarkandzie. Xi może spotkać się z Putinem

W najbliższych dniach w Samarkandzie na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy spotkają się przywódcy i przedstawiciele najważniejszych krajów azjatyckich, w dużej części tych krytycznych wobec USA.

Szczyt odbędzie się W dniach 15-16 września w Samarkandzie w Uzbekistanie. Wezmą w nim udział m.in przywódcy Chin, Rosji, Indii, Iranu, Turcji, Arabii Saudyjskiej i krajów Azji Środkowej. Szanghajska Organizacja Współpracy (SzOW) to porozumienie na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju w regionie, które powstało w 2001 r.

Nie jest znana agenda szczytu, ale będzie to niezwykle ważne spotkanie najważniejszych krajów azjatyckich, w dużej części tych krytycznych wobec USA. Obecność zapowiedzieli m.in. prezydenci: Xi Jinping, Putin, Erdogan, premier Indii Narenda Modi, premier Pakistanu Shehbaz Sharif i prezydent Iranu Ebrahim Raisi.

Łącznie w spotkaniu (według źródeł chińskich i rosyjskich) weźmie udział 14 krajów. Wśród nich członkowie SZoW: Rosja, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Pakistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Iran, Białoruś i Mongolia wezmą udział w charakterze członków obserwatorów (taki status ma jeszcze Afganistan). Oprócz tego Arabia Saudyjska, Turcja, Azerbejdżan i Armenia jako „partnerzy dialogu” organizacji. Taki status mają także Nepal, Kambodża i Sri Lanka.

Na szczycie może dojść do oficjalnego spotkania Xi z Putinem – pierwszy raz od lutego, kiedy rozmawiali osobiście na początku Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, ale tej informacji nie potwierdza chiński MSZ.

Dla Xi Jinpinga wizyta w Samarkandzie będzie pierwszą wizytą zagraniczną od 2,5 roku, kiedy to przed pandemią odwiedził Birmę. Podkreśla się, że pierwsza wizyta zagraniczna po tak długim czasie, właśnie w Azji Środkowej, to pokazanie znaczenia roli regionu dla Chin w kontekście Nowego Jedwabnego Szlaku.

Jest prawdopodobne, że chiński przywódca spotka się także z premierem Indii Narendą Modim, choć to także nie jest potwierdzone. Kraje normalizują stosunki po wycofaniu się armii obu stron ze spornych terenów granicznych w w regionie Gogra-Hot Springs w Himalajach. Ostatni raz Modi i Xi spotkali się osobiście w listopadzie 2019 r. podczas szczytu BRICS w Brazylii.

Źródła tureckie potwierdzają natomiast, że odbędzie się oficjalne spotkanie prezydenta Turcji Recepa Erdogana z Putinem.

Jednym z kluczowych punktów programu szczytu w Samarkandzie będzie rozszerzenie członkostwa w organizacji. Iran ma podpisać porozumienie o przystąpieniu do niej, ma się tam także zapoczątkować proces przyjęcia do SzOW Białorusi. Zakończyły się również rozmowy – jak informuje Rosja – o przyznaniu Egiptowi, Katarowi i Arabii Saudyjskiej statusu partnerów dialogu, a umowy z tymi krajami są już gotowe do podpisania. Negocjowane są porozumienia w sprawie Bahrajnu, Malediwów i innych państw.

Chińscy analitycy podkreślają, że ​szerszy udział państw Bliskiego Wschodu w SzOW, może oznaczać rozszerzenie współpracy w zakresie energii i łańcuchów dostaw, a także w zakresie współpracy finansowej i niezależności regionu w tym obszarze.

Według źródeł indyjskich tematami spotkania mogą być geopolityczne skutki wojny na Ukrainie, a także sytuacja w Afganistanie pod rządami talibów. Możliwe, że tematem rozmów może być też ponownie eskalujący konflikt azersko-ormiański.

Reuters, Tass, GlobalTimes.cn, tehrantimes.com, indianexpress.com

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA