fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKondycja unijnych gospodarek jest coraz słabsza

Kondycja unijnych gospodarek jest coraz słabsza

Gospodarka strefy euro w trzecim kwartale br. nadal się kurczy. Zdaniem ekonomistów to początek silnego i długotrwałego spowolnienia gospodarczego.

Aktywność gospodarcza przedsiębiorstw w strefie euro kończy wrzesień negatywnymi danymi w związku z gwałtownym spadkiem popytu, który kurczy się w najszybszym od trzech lat tempie. Niższą aktywnością odnotowano zarówno w sektorze usług, jak i w produkcji które zmagają się z największym od czasu wybuchu pandemii spadkiem zamówień.

Strefa euro

Sytuacja sektora prywatnego w strefie euro nadal pogarszała się we wrześniu, choć w nieco wolniejszym tempie niż w poprzednich miesiącach – wynika z raportu przygotowanego przez S&P Global. Złożony Indeks PMI, postrzegany jako miernik ogólnej kondycji gospodarczej, wyniósł 47,2 pkt (w porównaniu z 46,7 pkt w sierpniu), co oznacza, że czwarty miesiąc z rzędu unijna gospodarka znajdowała się poniżej 50 pkt – poziomu oddzielającego wzrost od recesji. „Spadek sprzedaży detalicznej i słabość poszczególnych komponentów wskaźnika PMI za wrzesień są zgodne z naszym poglądem, że gospodarka strefy euro wpadnie w recesję w drugiej połowie 2023 r. – powiedziała Agencji Reuter Franziska Palmas – starsza ekonomistka w Capital Economics (brytyjska firma zajmująca się badaniami gospodarczym).

Słabość największych gospodarek

Wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro spadł we wrześniu nieznacznie – do 43,4 (z 43,5 pkt w sierpniu). Ale – co najważniejsze – był to piętnasty miesiąc z rzędu, w którym indeks ten znalazł się na poziomie poniżej 50 pkt, tym samym wskazując na trwałe pogorszenie kondycji sektora produkcyjnego. Z wyjątkiem Grecji (gdzie wskaźnik PMI dla przemysłu znajdował się na poziomie 50,3), we wrześniu wszystkie inne kraje monitorowane w ramach badania odnotowały pogorszenie sytuacji. Niemcy i Austria kontynuowały najszybsze tempo spadku, zaraz za nimi znalazły się Holandia i Francja. W przypadku tych dwóch ostatnich krajów wrześniowe spadki były największe od prawie trzech i pół roku. Podczas gdy Włochy i Hiszpania również odnotowały pogorszenie sytuacji w sektorze produkcyjnym, to tempo pogorszenia uległo spowolnieniu. Wrześniowe odczyty dla niemieckiego sektora produkcyjnego, który odpowiada za około jedną piątą gospodarki to kontynuacja słabych wyników. Niemiecki wskaźnik PMI został zrewidowany z 39.8 pkt do 39.6 pkt. Francuski wrześniowy wskaźnik PMI dla przemysłu na poziomie 44.2 pkt to rezultat powyżej oczekiwań 43.6 pkt, a zarazem najgorszy wynik od ponad 40 miesięcy. Jak wskazują autorzy raportu kiepska sytuacja w produkcji wpłynęła na europejski rynek pracy. Wrzesień był tym miesiącem, kiedy zatrudnienie w fabrykach w strefie euro spadało w najszybszym tempie od prawie trzech lat.

Wrześniowe wyniki pokazują słabe nastroje wśród menedżerów w strefie euro. Szczególnie niepokojący jest równoczesny spadek dynamiki w usługach jak i przemyśle. Ekonomiści nie mają złudzeń: Stary Kontynent czeka silne i długotrwałe spowolnienie gospodarcze.

Źródło: S&P Global, Reuter
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

Wenecja chce ograniczyć liczbę gości i wprowadza podatek od jednodniowych turystów

Włoska Wenecja jest jednym z najbardziej popularnych miast na świecie. Rocznie odwiedza ją 26-30 milionów turystów.
3 MIN CZYTANIA