fbpx
poniedziałek, 13 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatKonfederacja alarmuje ws. umowy UE-Mercosur

Konfederacja alarmuje ws. umowy UE-Mercosur

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zobowiązała się do jak najszybszego zawarcia umowy handlowej między UE a Mercosur, co wywołało niezadowolenie i obawy wśród polityków Konfederacji. Ich zdaniem w ten sposób Bruksela po raz kolejny uderza w unijne rolnictwo.

Anna Bryłka, rzecznik Konfederacji, zauważyła, że umowa UE-Mercosur będzie gigantyczną i największą umową handlową w historii Unii Europejskiej i Wspólnego Rynku Południa (Mercosur). Razem to ponad 700 milionów konsumentów. Jednakże Bryłka podkreśla, że „ta umowa spowodowałaby napływ żywności z Ameryki Południowej do Europy, produkowanej na większą skalę i według innych norm niż te obowiązujące w Unii Europejskiej. To stanowiłoby ogromne problemy dla europejskiego rolnictwa”.

Znoszenie ceł

Konrad Sajkowski, rolnik i lider okręgu elbląskiego Konfederacji, analizując praktyczne skutki umowy UE-Mercosur wskazał na znaczną obniżkę ceł dla krajów Ameryki Południowej na mięso i cukier oraz na zniesienie ceł na owoce, napoje, kawę i inne produkty. W zamian kraje Mercosur miałaby obniżyć cła na eksport z Unii Europejskiej samochodów, maszyn rolniczych, leków i kosmetyków. Sajkowski zauważył też, że dysproporcje w wymogach stawianych producentom europejskim i producentom z Ameryki Południowej szczególnie dotkną producentów rolnych z Unii, którzy muszą spełnić dużo więcej rygorystycznych wymogów. Natomiast zyski z niniejszej umowy nie dotyczą krajów takich jak Polska, które nie odnoszą korzyści z eksportu samochodów ani maszyn rolniczych.

To prosta droga do zniszczenia polskiej produkcji rolnej!

– stwierdził Sajkowski.

Kompleksowe bezpieczeństwo

Przewodnicząca KE sugeruje, że swobodny import produktów rolno-spożywczych z Ameryki Południowej do UE pomoże w dostępie do tamtejszych złóż litu, używanego w produkcji akumulatorów. Tymczasem zdaniem Piotra Lisieckiego, lidera okręgu warmińsko-mazurskiego Konfederacji i prezesa Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz taka polityka nie uwzględnia długoterminowego zarządzania, które powinno zapewniać kompleksowe bezpieczeństwo UE, w tym bezpieczeństwo żywnościowe. Krytykował również brak ochrony produkcji rolniczej w UE, która jest coraz bardziej narażona na zobowiązania handlowe, które przyczyniają się do jej likwidacji”.

Konfederacja apeluje do rządzących, aby sprzeciw strony polskiej –  mający na celu przeciwdziałanie finalizacji umowy UE-Mercosur – został przedstawiony na najbliższym szczycie Rady Europejskiej, który odbędzie się w czerwcu.

Źródło: Biuro prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA