Anna Bryłka, rzecznik Konfederacji, zauważyła, że umowa UE-Mercosur będzie gigantyczną i największą umową handlową w historii Unii Europejskiej i Wspólnego Rynku Południa (Mercosur). Razem to ponad 700 milionów konsumentów. Jednakże Bryłka podkreśla, że „ta umowa spowodowałaby napływ żywności z Ameryki Południowej do Europy, produkowanej na większą skalę i według innych norm niż te obowiązujące w Unii Europejskiej. To stanowiłoby ogromne problemy dla europejskiego rolnictwa”.
Znoszenie ceł
Konrad Sajkowski, rolnik i lider okręgu elbląskiego Konfederacji, analizując praktyczne skutki umowy UE-Mercosur wskazał na znaczną obniżkę ceł dla krajów Ameryki Południowej na mięso i cukier oraz na zniesienie ceł na owoce, napoje, kawę i inne produkty. W zamian kraje Mercosur miałaby obniżyć cła na eksport z Unii Europejskiej samochodów, maszyn rolniczych, leków i kosmetyków. Sajkowski zauważył też, że dysproporcje w wymogach stawianych producentom europejskim i producentom z Ameryki Południowej szczególnie dotkną producentów rolnych z Unii, którzy muszą spełnić dużo więcej rygorystycznych wymogów. Natomiast zyski z niniejszej umowy nie dotyczą krajów takich jak Polska, które nie odnoszą korzyści z eksportu samochodów ani maszyn rolniczych.
To prosta droga do zniszczenia polskiej produkcji rolnej!
– stwierdził Sajkowski.
Kompleksowe bezpieczeństwo
Przewodnicząca KE sugeruje, że swobodny import produktów rolno-spożywczych z Ameryki Południowej do UE pomoże w dostępie do tamtejszych złóż litu, używanego w produkcji akumulatorów. Tymczasem zdaniem Piotra Lisieckiego, lidera okręgu warmińsko-mazurskiego Konfederacji i prezesa Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz taka polityka nie uwzględnia długoterminowego zarządzania, które powinno zapewniać kompleksowe bezpieczeństwo UE, w tym bezpieczeństwo żywnościowe. Krytykował również brak ochrony produkcji rolniczej w UE, która jest coraz bardziej narażona na zobowiązania handlowe, które przyczyniają się do jej likwidacji”.
Konfederacja apeluje do rządzących, aby sprzeciw strony polskiej – mający na celu przeciwdziałanie finalizacji umowy UE-Mercosur – został przedstawiony na najbliższym szczycie Rady Europejskiej, który odbędzie się w czerwcu.
Źródło: Biuro prasowe Konfederacji