fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatKonfederacja alarmuje ws. umowy UE-Mercosur

Konfederacja alarmuje ws. umowy UE-Mercosur

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zobowiązała się do jak najszybszego zawarcia umowy handlowej między UE a Mercosur, co wywołało niezadowolenie i obawy wśród polityków Konfederacji. Ich zdaniem w ten sposób Bruksela po raz kolejny uderza w unijne rolnictwo.

Anna Bryłka, rzecznik Konfederacji, zauważyła, że umowa UE-Mercosur będzie gigantyczną i największą umową handlową w historii Unii Europejskiej i Wspólnego Rynku Południa (Mercosur). Razem to ponad 700 milionów konsumentów. Jednakże Bryłka podkreśla, że „ta umowa spowodowałaby napływ żywności z Ameryki Południowej do Europy, produkowanej na większą skalę i według innych norm niż te obowiązujące w Unii Europejskiej. To stanowiłoby ogromne problemy dla europejskiego rolnictwa”.

Znoszenie ceł

Konrad Sajkowski, rolnik i lider okręgu elbląskiego Konfederacji, analizując praktyczne skutki umowy UE-Mercosur wskazał na znaczną obniżkę ceł dla krajów Ameryki Południowej na mięso i cukier oraz na zniesienie ceł na owoce, napoje, kawę i inne produkty. W zamian kraje Mercosur miałaby obniżyć cła na eksport z Unii Europejskiej samochodów, maszyn rolniczych, leków i kosmetyków. Sajkowski zauważył też, że dysproporcje w wymogach stawianych producentom europejskim i producentom z Ameryki Południowej szczególnie dotkną producentów rolnych z Unii, którzy muszą spełnić dużo więcej rygorystycznych wymogów. Natomiast zyski z niniejszej umowy nie dotyczą krajów takich jak Polska, które nie odnoszą korzyści z eksportu samochodów ani maszyn rolniczych.

To prosta droga do zniszczenia polskiej produkcji rolnej!

– stwierdził Sajkowski.

Kompleksowe bezpieczeństwo

Przewodnicząca KE sugeruje, że swobodny import produktów rolno-spożywczych z Ameryki Południowej do UE pomoże w dostępie do tamtejszych złóż litu, używanego w produkcji akumulatorów. Tymczasem zdaniem Piotra Lisieckiego, lidera okręgu warmińsko-mazurskiego Konfederacji i prezesa Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz taka polityka nie uwzględnia długoterminowego zarządzania, które powinno zapewniać kompleksowe bezpieczeństwo UE, w tym bezpieczeństwo żywnościowe. Krytykował również brak ochrony produkcji rolniczej w UE, która jest coraz bardziej narażona na zobowiązania handlowe, które przyczyniają się do jej likwidacji”.

Konfederacja apeluje do rządzących, aby sprzeciw strony polskiej –  mający na celu przeciwdziałanie finalizacji umowy UE-Mercosur – został przedstawiony na najbliższym szczycie Rady Europejskiej, który odbędzie się w czerwcu.

Źródło: Biuro prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA