fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiKonfederacja chce referendum w sprawie unijnych podatków

Konfederacja chce referendum w sprawie unijnych podatków

Politycy Konfederacji domagają się weta w sprawie nakładania przez Unię Europejską nowych podatków i proponują rozpisanie referendum w tej kwestii.

– Od 2020 roku stoimy na stanowisku, że Fundusz Odbudowy, jak i Krajowy Plan Odbudowy to pułapka. Dzisiaj po ponad dwóch i pół roku w Polsce nie ma pieniędzy z tych funduszów, natomiast musimy płacić podatki i uczestniczyć w spłacaniu eurodługu – powiedział poseł Robert Winnicki. – Żądamy weta w sprawie nowych zasobów własnych (podatków) zaproponowanych przez Komisję Europejską – zaznaczył lider Ruchu Narodowego.

W zamian Konfederacja proponuje referendum. Sławomir Mentzen, prezes Nowej Nadziei, przedstawił propozycję Konfederacji dotyczącą rozpisania referendum w sprawie przyjmowania nowych obciążeń nakładanych przez Brukselę. Jego zdaniem dzisiejsze decyzje UE nie są tym, na co liczyli Polacy, wchodząc w jej struktury 18 lat temu.

– Polacy w referendum akcesyjnym w 2004 r. zgodzili się na wejście do Unii Europejskiej, która była oparta o swobodę przepływu ludzi, kapitału, usług oraz dóbr. W zamian za to, że otworzyliśmy rynek dla globalnych korporacji, miał do nas popłynąć strumień pieniędzy. Polacy nie zgadzali się na UE, która będzie nakładała nowe podatki, zaciągała wspólny dług i nawet nie przekazywała pieniędzy – stwierdził prezes Mentzen.

Prezes Nowej Nadziei twierdzi, że polski rząd oddaje wszystkie kompetencje, których domaga się Komisja Europejska, nie domagając się niczego w zamian.

– To już nie jest handel, czy kupczenie suwerennością. To jest oddawanie suwerenności za darmo. (…) Idzie to w niepokojącym kierunku i warto zapytać Polaków, czy właśnie o to im chodziło, dlatego proponujemy rozpisanie referendum – stwierdził Mentzen.

W ramach proponowanego referendum konfederaci wskazują dwa pytania:

  1. Czy zgadzasz się na to, żeby Unia Europejska nakładała nowe podatki?

  2. Czy zgadzasz się na powiększenie zasobów własnych Unii Europejskiej oraz dalsze rozszerzanie kompetencji Unii Europejskiej?

– Zgodnie z artykułem 217 Konstytucji RP, podatki w Polsce nakładane są drogą ustawy, a nie drogą decyzji Rady, której nikt nie zna – zaznaczył Mentzen.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Czerwony terrorysta Lenin

Stalin był mordercą, ale Lenin to chciał dobrze – brzmi popularna, ale całkowicie fałszywa teza rozpowszechniana przez socjalistów, socjaldemokratów i innej maści lewaków. Nic bardziej mylnego. Terror i rzezie w czasach tuż po rewolucji październikowej miały niewyobrażalną skalę i formę. Pisze o tym ze szczegółami Siergiej Pietrowicz Mielgunow w swojej przerażającej książce „Czerwony terror w Rosji 1918–1923”.
6 MIN CZYTANIA