Posłowie Konfederacji sprzeciwiają się anonimowości w policji.
Ujawnić tożsamość
Jakub Kalus, mecenas działu prawnego Konfederacji, podkreśla potrzebę ujawnienia tożsamości funkcjonariuszy, którzy stosują przemoc wobec protestujących.
Nasz projekt ustawy przewiduje konieczność identyfikacji poprzez numer umieszczony na oznaczonym widocznym miejscu, pozwalający zidentyfikować funkcjonariusza tak, aby prewencyjnie nie miał on ciągot do tego, aby nadużyć swoich uprawnień
– zaznaczył Kalus.
Witold Tumanowicz, poseł Konfederacji, zauważył, że brutalność policji nie jest nowym zjawiskiem, lecz stanowi kontynuację problemów z przeszłości.
Ten gaz te pałki, niewspółmierne środki do zagrożenia. Ta taktyka policyjna, którą krytykowaliśmy. Jako straż Marszu Niepodległości także robiliśmy raporty, które pokazywały właśnie błędną taktykę policyjną, która naraża na niebezpieczeństwo zarówno uczestników zgromadzeń, jak i samych policjantów
– powiedział poseł Tumanowicz.
Gazem w Mentzena
Grzegorz Braun skierował apel do „wszystkich dobrych gliniarzy”, aby zachowywali się zgodnie z prawem i nie tolerowali przemocy w swoich szeregach.
Podczas protestów w Warszawie gazem przez policjantów został potraktowany m.in. poseł Sławomir Mentzen, lider Konfederacji. „Stałem pod Sejmem pomiędzy policją a rolnikami. W pewnym momencie policja potraktowała nas gazem” – napisał w mediach społecznościowych Sławomir Mentzen. Polityk dodał, że rolnicy w tym miejscu byli zupełnie spokojni, a interwencja policji wyglądała na próbę eskalowania sytuacji.