fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaKonfederacja chce zdjęcia embarga

Konfederacja chce zdjęcia embarga

Konfederacja wyszła z propozycją zniesienia embarga na węgiel z Rosji dla polskich firm, które już go zakupiły.

Zdaniem polityków Konfederacji wpłynie to pozytywnie na ceny oraz podaż i pozwoli zniwelować straty spowodowane przez kryzys węglowy. Konfederaci uważają, że PiS musi przestać się upierać przy szkodliwej polityce.

– Mieliśmy dzisiaj [22 lipca – przyp. red.] w Sejmie wystąpienie premiera, niezwykle żarliwe, pełne ataków na opozycję. Niestety zabrakło konkretów na temat tego, jak ma poprawić się sytuacja na rynku węgla – powiedział poseł Krzysztof Bosak. – Embargo na węgiel zostało wprowadzone zbyt pośpiesznie. Postanowiliśmy jako państwo polskie wyprzedzić wszystkich. Ja to nazywam polityką „prymusa sankcyjnego”. Gospodarka i rząd nie były do tego przygotowane.

Zgodnie z propozycję Konfederacji embargo wróciłoby dopiero wraz z embargiem unijnym, co nastąpi w sierpniu, ale do tego czasu polskie przedsiębiorstwa miałyby możliwość ściągnięcia zakupionego już węgla.

– Należy umożliwić, aby do Polski wjechał ten węgiel, za który polskie przedsiębiorstwa zapłaciły i w ten sposób pozwolić, żeby ceny się obniżyły, żeby zwiększyła się podaż. (…) To nie wpłynie na przebieg wojny, tylko to wpłynie na koszty węgla i na straty konkretnych przedsiębiorstw, które handlują węglem – stwierdził poseł Bosak.

Poseł dodał, że w wyniku nieodpowiedzialnej polityki PiS 150 tys. ton węgla utknęło na polskiej granicy. Co więcej, Rosja traci niewiele na polskim embargu, bo kraj ten zaledwie 4 proc. eksportu węgla wysyłał do Polski.

– Upór w takich sytuacjach nie jest dobrym doradcą. Od tego, że podetniemy korzenie naszego życia gospodarczego, to nie przechyli szali tej wojny w żadną stronę – podkreślił poseł Bosak.

Konfederacja była jedynym ugrupowaniem, które nie poparło wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA