fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaGospodarkaKonfederacja Lewiatan ma plan dla Polski

Konfederacja Lewiatan ma plan dla Polski

Konfederacja Lewiatan apeluje o dialog i wypracowanie dobrego programu gospodarczego dla Polski, który obejmie także kluczowe dla gospodarki wyzwania społeczne.

Konfederacja Lewiatan w 12 punktach przedstawiła najpilniejsze propozycje niezbędnych zmian legislacyjnych w Polsce. Są to:

  1. Lepsze prawo. Zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej poprzez uporządkowanie procesu legislacyjnego, poprawę jakości, stabilności i czytelności stanowionego prawa.
  2. Przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom demograficznym. Ma się to opierać na aktywizacji zawodowej, dofinansowaniu części inwestycji oraz odpowiedniej polityki wobec imigracji i zatrudniania cudzoziemców.
  3. Poprawa jakości edukacji ogólnej, zawodowej i ustawicznej oraz krajowego systemu kwalifikacji.
  4. Tania i czysta energia, m.in. poprzez jak najszybsze zwiększanie udziału zielonych mocy w systemie.
  5. Przyspieszenie procesu cyfryzacji gospodarki i administracji. Według raportu „Digital Challengers” firmy McKinsey & Company przyspieszona cyfryzacja może przynieść polskiej gospodarce dodatkowo ponad 360 mld zł do 2030 r. oraz dać silniejszą odporność na kryzysy.
  6. Proste podatki, co ma oznaczać m.in. niewprowadzanie nowych podatków w wybranych branżach oraz uchylenie szczególnie wadliwych podatków: od przychodów z budynków, minimalnego podatku CIT i tzw. podatku Belki.
  7. Obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej poprzez radykalne uproszczenia sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców (wprowadzenie zryczałtowanej składki).
  8. Poprawa warunków zawierania i egzekwowania zawartych już umów, m.in. poprzez usprawnienie systemu sądownictwa i egzekucji komorniczej.
  9. Stabilność i bezpieczeństwo sektora bankowego oraz finansów obywateli.
  10. Likwidacja państwowych monopoli w gospodarce, ponieważ „firmy państwowe i z udziałem Skarbu Państwa wykorzystują dominującą pozycję rynkową, ulegają nepotyzmowi, który ogranicza ich efektywność działania, a przede wszystkim korzystają z nieetycznego i szkodliwego połączenia funkcji właściciela i regulatora”.
  11. Przejrzysty, efektywny, konstruktywny i oparty na argumentach i faktach dialog społeczny, który jest istotnym czynnikiem dobrego funkcjonowania nowoczesnych gospodarek.
  12. Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia poprzez zwiększenie finansowania systemu połączone ze strategią wydatkowania środków i wzmocnieniem konsultacji publicznych.
Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA