fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaGospodarkaKonfederacja Lewiatan ma plan dla Polski

Konfederacja Lewiatan ma plan dla Polski

Konfederacja Lewiatan apeluje o dialog i wypracowanie dobrego programu gospodarczego dla Polski, który obejmie także kluczowe dla gospodarki wyzwania społeczne.

Konfederacja Lewiatan w 12 punktach przedstawiła najpilniejsze propozycje niezbędnych zmian legislacyjnych w Polsce. Są to:

 1. Lepsze prawo. Zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej poprzez uporządkowanie procesu legislacyjnego, poprawę jakości, stabilności i czytelności stanowionego prawa.
 2. Przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom demograficznym. Ma się to opierać na aktywizacji zawodowej, dofinansowaniu części inwestycji oraz odpowiedniej polityki wobec imigracji i zatrudniania cudzoziemców.
 3. Poprawa jakości edukacji ogólnej, zawodowej i ustawicznej oraz krajowego systemu kwalifikacji.
 4. Tania i czysta energia, m.in. poprzez jak najszybsze zwiększanie udziału zielonych mocy w systemie.
 5. Przyspieszenie procesu cyfryzacji gospodarki i administracji. Według raportu „Digital Challengers” firmy McKinsey & Company przyspieszona cyfryzacja może przynieść polskiej gospodarce dodatkowo ponad 360 mld zł do 2030 r. oraz dać silniejszą odporność na kryzysy.
 6. Proste podatki, co ma oznaczać m.in. niewprowadzanie nowych podatków w wybranych branżach oraz uchylenie szczególnie wadliwych podatków: od przychodów z budynków, minimalnego podatku CIT i tzw. podatku Belki.
 7. Obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej poprzez radykalne uproszczenia sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców (wprowadzenie zryczałtowanej składki).
 8. Poprawa warunków zawierania i egzekwowania zawartych już umów, m.in. poprzez usprawnienie systemu sądownictwa i egzekucji komorniczej.
 9. Stabilność i bezpieczeństwo sektora bankowego oraz finansów obywateli.
 10. Likwidacja państwowych monopoli w gospodarce, ponieważ „firmy państwowe i z udziałem Skarbu Państwa wykorzystują dominującą pozycję rynkową, ulegają nepotyzmowi, który ogranicza ich efektywność działania, a przede wszystkim korzystają z nieetycznego i szkodliwego połączenia funkcji właściciela i regulatora”.
 11. Przejrzysty, efektywny, konstruktywny i oparty na argumentach i faktach dialog społeczny, który jest istotnym czynnikiem dobrego funkcjonowania nowoczesnych gospodarek.
 12. Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia poprzez zwiększenie finansowania systemu połączone ze strategią wydatkowania środków i wzmocnieniem konsultacji publicznych.
Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA