fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaKonfederacja ma plan na suwerenność energetyczną

Konfederacja ma plan na suwerenność energetyczną

Konfederacja popiera zakaz importu rosyjskiego węgla, ale wskazuje, że polski rząd zamiast zastąpić import z Rosji węglem z polskich kopalń, będzie go importował z Australii, USA czy Kolumbii. Politycy ugrupowania uważają to za bardzo złe rozwiązanie, bo właśnie teraz - w ich ocenie - jest czas, żeby zadbać o suwerenność energetyczną.

– Problem z tą ustawą jest taki, że ona jako źródło, którym mielibyśmy zastąpić węgiel rosyjski nie wskazuje węgla krajowego. To jest coś niewyobrażalnego – powiedział poseł Robert Winnicki. – Rząd chce tak naprawdę pogłębiać uzależnienie Polski od zewnętrznych źródeł. Polski węgiel, polskie elektrownie, polskie kopalnie, polska rozsądna transformacja energetyczna. Elektrownia jądrowa jest potrzebna – dodał.

Politycy Konfederacji zaznaczają, że mają plan na zbudowanie suwerenności energetycznej Polski, która jest jednym z kluczowych elementów polskiego bezpieczeństwa.

Według posła Artura Dziambora, PiS przez lata prowadziło uległą politykę wobec Brukseli, jeśli chodzi o kwestie klimatyczne, tym samym zgadzając się na zamykanie polskich kopalń i elektrowni węglowych.

– Konieczne jest wycofanie się z tego, co ogłosił pan minister Artur Soboń przed Komisją Europejską, czyli ze strategii wychodzenia z polskiego węgla, likwidacji naszych kopalń i elektrowni węglowych. To jest podstawa. Jeśli chodzi o gaz liczymy na Baltic Pipe – powiedział poseł Konfederacji.

Konfederacja proponuje:

  • odejście od unijnej polityki klimatycznej, czyli Pakietu Klimatycznego, Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55;
  • postawienie głównie na wydobycie własnego węgla;
  • dywersyfikacja dostaw ropy i rozpoczęcie procesu negocjacji dostaw przede wszystkim z Iranu, Norwegii, USA, Kanady, Kazachstanu;
  • dywersyfikacja dostaw gazu;
  • przygotowanie planu wdrożenia w Polsce energetyki jądrowej.

Konfederacja żąda, żeby rząd jak najszybciej przedstawił strategię, jaką Polska obierze w zakresie odłączenia się od źródeł rosyjskich oraz wobec Brukseli, która cały czas żąda od nas rezygnacji z naszych zasobów.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA