fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKonfederacja ma lekarstwo na drogie mieszkania

Konfederacja ma lekarstwo na drogie mieszkania

Politycy Konfederacji wyszli z propozycją stworzenia Mieszkaniowych Kont Oszczędnościowych, czyli formuły oszczędzania pieniędzy na własne mieszkanie bez opodatkowania.

W ocenie polityków Konfederacji to właśnie taki program, połączony z obniżką podatków i zatrzymaniem masowego dodruku pieniądza, może przynieść w dłuższej perspektywie poprawę sytuacji na rynku nieruchomości.

– Konfederacja już w programie „Polska Na Nowo” przedstawiła swoją propozycję, która może być dobrą alternatywą dla programu Mieszkanie Plus. Problem osób, które chcą kupić dzisiaj mieszkania, to nie jest problem, który można naprawić z dnia na dzień. Stąd proponujemy Mieszkaniowe Konta Oszczędnościowe, które byłyby podwójnie zwolnione z podatku – powiedział poseł Michał Urbaniak.

Mieszkaniowe Konta Oszczędnościowe to specjalna forma oszczędzania na własne mieszkanie. Część pensji wpłaca się na MKO, a podatek PIT płaci się od pozostałej części wynagrodzenia. Wszelkie zyski z oprocentowania środków na MKO będą zwolnione z podatku od środków kapitałowych. Ta forma sprawi, że opłacalne będzie zakładanie takich kont dla dzieci. Rodzic odliczy wpłaty od podstawy opodatkowania. Ten pomysł Konfederacja proponuje już od paru miesięcy, począwszy od zaprezentowania go na lipcowej konwencji programowej „Polska na Nowo”.

Witold Stoch z biura prawnego Konfederacji zwrócił uwagę, że do wzrostu cen mieszkań jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie przyłożyła się szkodliwa polityka rządu. Chodzi konkretnie o masowy dodruk pieniądza, ponad 50 podwyżek podatków oraz czynniki, takie jak: skomplikowane prawo budowlane, biurokracja towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, brak planu zagospodarowania przestrzennego w wielu miejscowościach i nieuregulowane stosunki własnościowe.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA