Politycy Konfederacji wyszli z propozycją stworzenia Mieszkaniowych Kont Oszczędnościowych, czyli formuły oszczędzania pieniędzy na własne mieszkanie bez opodatkowania.

W ocenie polityków Konfederacji to właśnie taki program, połączony z obniżką podatków i zatrzymaniem masowego dodruku pieniądza, może przynieść w dłuższej perspektywie poprawę sytuacji na rynku nieruchomości.

– Konfederacja już w programie „Polska Na Nowo” przedstawiła swoją propozycję, która może być dobrą alternatywą dla programu Mieszkanie Plus. Problem osób, które chcą kupić dzisiaj mieszkania, to nie jest problem, który można naprawić z dnia na dzień. Stąd proponujemy Mieszkaniowe Konta Oszczędnościowe, które byłyby podwójnie zwolnione z podatku – powiedział poseł Michał Urbaniak.

Mieszkaniowe Konta Oszczędnościowe to specjalna forma oszczędzania na własne mieszkanie. Część pensji wpłaca się na MKO, a podatek PIT płaci się od pozostałej części wynagrodzenia. Wszelkie zyski z oprocentowania środków na MKO będą zwolnione z podatku od środków kapitałowych. Ta forma sprawi, że opłacalne będzie zakładanie takich kont dla dzieci. Rodzic odliczy wpłaty od podstawy opodatkowania. Ten pomysł Konfederacja proponuje już od paru miesięcy, począwszy od zaprezentowania go na lipcowej konwencji programowej „Polska na Nowo”.

Witold Stoch z biura prawnego Konfederacji zwrócił uwagę, że do wzrostu cen mieszkań jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie przyłożyła się szkodliwa polityka rządu. Chodzi konkretnie o masowy dodruk pieniądza, ponad 50 podwyżek podatków oraz czynniki, takie jak: skomplikowane prawo budowlane, biurokracja towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, brak planu zagospodarowania przestrzennego w wielu miejscowościach i nieuregulowane stosunki własnościowe.

Poprzedni artykułWojna na Ukrainie uderza w cele Zielonego Ładu
Następny artykułPolska wygrała z Komisją Europejską przed TSUE!