fbpx
poniedziałek, 13 stycznia, 2025
Strona głównaKrajKonfederacja ma lekarstwo na drogie mieszkania

Konfederacja ma lekarstwo na drogie mieszkania

Politycy Konfederacji wyszli z propozycją stworzenia Mieszkaniowych Kont Oszczędnościowych, czyli formuły oszczędzania pieniędzy na własne mieszkanie bez opodatkowania.

W ocenie polityków Konfederacji to właśnie taki program, połączony z obniżką podatków i zatrzymaniem masowego dodruku pieniądza, może przynieść w dłuższej perspektywie poprawę sytuacji na rynku nieruchomości.

– Konfederacja już w programie „Polska Na Nowo” przedstawiła swoją propozycję, która może być dobrą alternatywą dla programu Mieszkanie Plus. Problem osób, które chcą kupić dzisiaj mieszkania, to nie jest problem, który można naprawić z dnia na dzień. Stąd proponujemy Mieszkaniowe Konta Oszczędnościowe, które byłyby podwójnie zwolnione z podatku – powiedział poseł Michał Urbaniak.

Mieszkaniowe Konta Oszczędnościowe to specjalna forma oszczędzania na własne mieszkanie. Część pensji wpłaca się na MKO, a podatek PIT płaci się od pozostałej części wynagrodzenia. Wszelkie zyski z oprocentowania środków na MKO będą zwolnione z podatku od środków kapitałowych. Ta forma sprawi, że opłacalne będzie zakładanie takich kont dla dzieci. Rodzic odliczy wpłaty od podstawy opodatkowania. Ten pomysł Konfederacja proponuje już od paru miesięcy, począwszy od zaprezentowania go na lipcowej konwencji programowej „Polska na Nowo”.

Witold Stoch z biura prawnego Konfederacji zwrócił uwagę, że do wzrostu cen mieszkań jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie przyłożyła się szkodliwa polityka rządu. Chodzi konkretnie o masowy dodruk pieniądza, ponad 50 podwyżek podatków oraz czynniki, takie jak: skomplikowane prawo budowlane, biurokracja towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, brak planu zagospodarowania przestrzennego w wielu miejscowościach i nieuregulowane stosunki własnościowe.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA