fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiKonfederacja ostrzega przed podwyżką akcyzy

Konfederacja ostrzega przed podwyżką akcyzy

Konfederacja sprzeciwia się rządowej noweli ustawy o podatku akcyzowym, która zdaniem opozycyjnych polityków może wykończyć polskich producentów.

Zgodnie z propozycją rządu w 2022 roku akcyza na alkohol ma wzrosnąć o 10 proc., a w latach 2023-2027 o 5 proc. rocznie. Z kolei stawka kwotowa akcyzy na papierosy ma wzrastać o 10 proc. rocznie.

Zdaniem polityków Konfederacji to cios w przedsiębiorców, a poseł Krzysztof Bosak alarmuje, że zmiany mogą doprowadzić do rozrostu czarnego rynku, który „już w tej chwili w Polsce stworzył w zasadzie drugi obieg napojów alkoholowych”. Z tym zgodził się prezes Związku Producentów Polski Przemysł Spirytusowy Witold Włodarczyk, który przewiduje, że przez wyższe podatki Polacy będą narażeni na spożywanie alkoholu ze źródeł niewiadomego pochodzenia.
– Podniesienie akcyzy na wyroby spirytusowe w Polsce utrudni osiąganie rentowności produkcji, a osiąganie rentowności produkcji jest niezbędne do tego, żeby poprawiać pozycję polskich producentów na rynkach eksportowych – dodał Bosak.

Z kolei mec. Witold Stoch z Biura Prawnego Konfederacji wskazał, że od początku rzadów PiS władze wprowadziły już 45 podwyżek lub nowych podatków.
– To jest kolejne uderzenie w polskich przedsiębiorców. Konfederacja walczy o naszych polskich przedsiębiorców, o różne branże i stanowczo sprzeciwia się podwyżkom podatków – stwierdził mec. Stoch.

Na konferencji Konfederacji obecny był dyrektor generalny Stock Polska Marek Sypek, który przypomniał, że obecnie 80 proc. ceny butelki wódki to podatki.
– W 2019 roku mieliśmy podwyżkę akcyzy dla wszystkich graczy produkujących alkohol w Polsce, a następnie w 2020 mieliśmy tak zwaną ustawę prozdrowotną, która miała zmienić formę konsumpcji alkoholu. Teraz jesteśmy w przededniu następnej podwyżki. Dzisiaj mamy propozycję 10 proc. podwyżki akcyzy i następnie przez pięć lat 5 proc. rokrocznie. Musimy być jednak świadomi tego, że presja inflacyjna, bo jak wiemy 5,8 proc. inflacja za wrzesień stanowi tylko frakcję tych kosztów, które my faktycznie będziemy musieli ponieść jako producenci – powiedział Sypek. – Tak naprawdę wszyscy producenci alkoholu stoją w przededniu konieczności zwiększenia swoich kosztów, a tym samym cen sprzedaży – dodał.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA