fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaKrajKonfederacja postuluje likwidację 13 i 14 emerytury

Konfederacja postuluje likwidację 13 i 14 emerytury

Politycy Konfederacji postulują likwidację 13 i 14 emerytury oraz przekazanie zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na obniżenie opodatkowania pracy.

Politycy Konfederacji uważają, że trzynastki i czternastki stanowią dodatkowe obciążenie budżetu państwa i napędzają inflację.

W zamian za likwidację trzynastek i czternastek konfederaci proponują cały szereg zmian: likwidację podatku Belki (od zysków kapitałowych), kwotę wolną w wysokości 12-krotności płacy minimalnej, redukcję opodatkowania paliwa, węgla i prądu (pakiet ustaw Konfederacji: „Tanie Paliwo”, „Tani Węgiel”, „Prąd bez VAT”) oraz likwidację 15 podatków m.in.: podatków cukrowego, od czynności cywilnoprawnych, od środków transportu i opłaty mocowej, reprograficznej i przejściowej.

– Zdaniem minister Maląg 13 i 14 emerytura będą kosztowały w 2022 r. ok. 25 mld zł. Są to pieniądze, które z jednej strony zostaną wyciągnięte z państwa kieszeni, a drugiej strony przyczynią się do wzrostu inflacji, która uderzy w kieszeń emerytów – powiedział poseł Jakub Kulesza. – Nasze postulaty są całkowitym przeciwieństwem polityki gospodarczej, którą od lat prowadzi PiS – dodał.

– Nie chcemy nikomu zabrać. Wszystkim Polakom chcemy zostawić ich pieniądze i pozwolić samemu się nimi rządzić. 13 i 14 emerytura to jest maksymalnie 2,5 tys. zł dochodu dla polskiego emeryta. W tym samym czasie inflacja wywołana przez ten rząd wyciąga z kont emerytów 15 proc. ich dochodów, czyli to tak jakby 4,5 tys. zł emerytom zostało zabrane – stwierdził mec. Michał Wawer, skarbnik Konfederacji. – Metoda PiS jest taka, że w formie inflacji zabierają Polakom pieniądze, a potem robią wielkie show, że niewielka część tych pieniędzy jest Polakom zwracana. Oni oczekują, że emeryci będą ich całować po rękach – dodał Wawer.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA