fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesKonfederacja postuluje regionalizację płacy minimalnej

Konfederacja postuluje regionalizację płacy minimalnej

Politycy Konfederacji postulują, by płaca minimalna, jeśli już musi być ustalana przez państwo, była zróżnicowana w zależności od regionu Polski. Szczególnie w sytuacji ciągłego podnoszenia płacy minimalnej, co powoduje, że otrzymuje ją coraz większa część pracujących.

Swoje stanowisko politycy Konfederacji motywują tym, że uwarunkowania gospodarcze w różnych częściach kraju bardzo się od siebie różnią. Jak zaznacza poseł Konfederacji Michał Urbaniak, inaczej zarabia się na wsi, inaczej w miastach, inaczej w aglomeracjach takich jak Warszawa czy Trójmiasto. Co więcej, wysoka płaca minimalna mocno uderza przede wszystkim „w małych przedsiębiorców, w małe firmy lokalne, rodzinne – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, ponieważ taki skok wydatków jest dużym nadwyrężeniem dla małego budżetu firmowego”.

Stracą pracownicy i konsumenci

W rezultacie zamiast rozwijać polski rodzimy biznes, który daje ludziom pracę i płaci w Polsce podatki, dojdzie do zredukowania zatrudnienia, a rynek będą przejmować zagraniczne korporacje.

Zwiększone koszty dla firm, wywołane podniesieniem płacy minimalnej, przedsiębiorcy będą musieli przerzucić na swoich klientów podnosząc ceny towarów i usług. Stracą wszyscy. Poza państwem, które będzie miało większe przychody podatkowe wynikające z wyższych cen, ale i z wyższych składek.

Rozrost szarej strefy

Zdaniem przedsiębiorcy Ryszarda Wilka ubocznym efektem wzrostu płacy minimalnej będzie rozrost szarej strefy, ponieważ przedsiębiorcy nie będą w stanie udźwignąć takich kosztów. Ponadto coraz większa część pracowników zarabia pensję minimalną. W rezultacie wzrost płacy minimalnej zniechęca ludzi do uzyskiwania nowych kompetencji i rozszerzania kwalifikacji, ponieważ i tak będą zarabiać płacę minimalną.

Politycy Konfederacji zauważają też, że kwota wolna od podatku, która jest na poziomie 30 tys. zł, nie rośnie wraz ze wzrostem płacy minimalnej. W efekcie, kiedy rośnie płaca minimalna, rząd de facto uzyskuje więcej z podatków.

Źródło: Konfederacja

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA