fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaBiznesKonfederacja postuluje regionalizację płacy minimalnej

Konfederacja postuluje regionalizację płacy minimalnej

Politycy Konfederacji postulują, by płaca minimalna, jeśli już musi być ustalana przez państwo, była zróżnicowana w zależności od regionu Polski. Szczególnie w sytuacji ciągłego podnoszenia płacy minimalnej, co powoduje, że otrzymuje ją coraz większa część pracujących.

Swoje stanowisko politycy Konfederacji motywują tym, że uwarunkowania gospodarcze w różnych częściach kraju bardzo się od siebie różnią. Jak zaznacza poseł Konfederacji Michał Urbaniak, inaczej zarabia się na wsi, inaczej w miastach, inaczej w aglomeracjach takich jak Warszawa czy Trójmiasto. Co więcej, wysoka płaca minimalna mocno uderza przede wszystkim „w małych przedsiębiorców, w małe firmy lokalne, rodzinne – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, ponieważ taki skok wydatków jest dużym nadwyrężeniem dla małego budżetu firmowego”.

Stracą pracownicy i konsumenci

W rezultacie zamiast rozwijać polski rodzimy biznes, który daje ludziom pracę i płaci w Polsce podatki, dojdzie do zredukowania zatrudnienia, a rynek będą przejmować zagraniczne korporacje.

Zwiększone koszty dla firm, wywołane podniesieniem płacy minimalnej, przedsiębiorcy będą musieli przerzucić na swoich klientów podnosząc ceny towarów i usług. Stracą wszyscy. Poza państwem, które będzie miało większe przychody podatkowe wynikające z wyższych cen, ale i z wyższych składek.

Rozrost szarej strefy

Zdaniem przedsiębiorcy Ryszarda Wilka ubocznym efektem wzrostu płacy minimalnej będzie rozrost szarej strefy, ponieważ przedsiębiorcy nie będą w stanie udźwignąć takich kosztów. Ponadto coraz większa część pracowników zarabia pensję minimalną. W rezultacie wzrost płacy minimalnej zniechęca ludzi do uzyskiwania nowych kompetencji i rozszerzania kwalifikacji, ponieważ i tak będą zarabiać płacę minimalną.

Politycy Konfederacji zauważają też, że kwota wolna od podatku, która jest na poziomie 30 tys. zł, nie rośnie wraz ze wzrostem płacy minimalnej. W efekcie, kiedy rośnie płaca minimalna, rząd de facto uzyskuje więcej z podatków.

Źródło: Konfederacja

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA