fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajKonfederacja proponuje bon edukacyjny

Konfederacja proponuje bon edukacyjny

Podczas konferencji prasowej politycy Konfederacji przedstawili propozycję bonu edukacyjnego, który ma na celu reformę systemu edukacyjnego w Polsce.

Ewa Zajączkowska-Hernik, kandydatka Konfederacji do Sejmu z okręgu radomskiego, podkreśliła, że jej formacja zamierza wprowadzić konkurencję do polskiego systemu edukacji, aby uczniowie byli traktowani indywidualnie, a nie jak masowe produkty wytwarzane według jednego szablonu. Zwróciła uwagę na fakt, że premier Mateusz Morawiecki wybiera prywatną edukację dla swojej córki, co sugeruje, że obecny stan edukacji publicznej nie jest jego zdaniem wystarczający.

Konfederacja za wolnym wyborem

Kandydatka podkreśliła, że celem bonu edukacyjnego jest umożliwienie każdemu Polakowi wyboru systemu edukacji dla swojego dziecka, dostosowanego do jego potrzeb i możliwości. Bon edukacyjny miałby towarzyszyć uczniowi, a szkoły miałyby konkurencyjnie przyciągać uczniów, co poprawiłoby jakość edukacji w Polsce.

Michał Urbaniak, poseł Konfederacji, dodatkowo podkreślił trzy kluczowe aspekty reformy systemu edukacji. Po pierwsze – zwiększenie zaangażowania rodziców. Po drugie – zwiększenie wpływu nauczycieli na program nauczania. I po trzecie – dostosowanie programu nauczania do zdolności oraz potrzeb uczniów. Bon edukacyjny miałby dać rodzicom większy wpływ na kształtowanie szkół, a także umożliwić otwarcie mniejszych placówek oświatowych, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Wsparcie dla edukacji domowej

Poseł Urbaniak podkreślił również, że bon edukacyjny dałby wsparcie rodzicom uczącym dzieci w domu, eliminując obecne trudności i dyskryminację związane z edukacją domową. System ten pozwoliłby rodzicom uczciwie uczestniczyć w systemie edukacji, a dzieci, które nie osiągają odpowiednich wyników w edukacji domowej, miałyby obowiązek powrotu do szkoły.

Źródło: Biuro prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA