fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaKrajKonfederacja proponuje projekt ustawy „Mój dom – moja twierdza”

Konfederacja proponuje projekt ustawy „Mój dom – moja twierdza”

Konfederacja zaprezentowała projekt ustawy „Mój dom – moja twierdza”, który zakłada brak kar dla osób przekraczających granice obrony koniecznej. To reakcja na wydarzenie w Poznaniu, kiedy napastnik wtargnął na prywatną posesję, dusił nastolatka i został śmiertelnie ugodzony nożem. Domownicy otrzymali zarzuty prokuratorskie udziału w bójce.

Kilka dni temu w Poznaniu na ulicy Obozowej napastnik wdarł się na jedną z posesji. Osoby znajdujące się w środku zadzwoniły po policję. Włamywacz zaatakował starszego mężczyznę, po czym obezwładnił nastolatka i zaczął go dusić. Matka chłopca, chcąc uratować syna, wbiła nóż pod żebra agresora. Włamywacz uciekł z miejsca zdarzenia, jednak niedługo później zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Ku zaskoczeniu wszystkich, domownicy usłyszeli zarzuty prokuratorskie i zastosowano wobec nich dozór policyjny.

– Osobom tym przedstawiono zarzuty udziału w bójce, których konsekwencją jest śmierć człowieka – powiedział Radosław Gorczyński z Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald.

Sprawę komentują politycy Konfederacji.

– Ze swojej strony chcieliśmy powiedzieć, że jest to sytuacja skandaliczna – stwierdził Robert Winnicki. – W naszych oczach jest pani bohaterką i nie należy się pani prokuratura, tylko gorące i serdeczne podziękowania za bohaterską postawę – dodał.

Konfederacja wyszła naprzeciw oburzeniu społecznemu, które narodziło się po wydarzeniach z Poznania. Politycy proponują ustawę „Mój dom – moja twierdza”. Jej głównym założeniem jest niekaranie osób, które przekroczyły granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu lub na prywatny teren.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jeszcze 4 października powiedział, że we własnym domu każdy powinien czuć się bezpiecznie, a przestępca musi liczyć się z tragicznymi konsekwencjami, dlatego rząd rozszerzył granice obrony koniecznej.

– Jak widzimy, słowa ministra sprawiedliwości jedno, a prokuratura drugie. To prawo jest złe. To prawo należy zmienić – powiedział poseł Jakub Kulesza.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA