Konfederacja przygotowała projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie zerowej stawki VAT na drewno opałowe.

Pixabay.com

Według polityków Konfederacji zerowy VAT na drewno opałowe zwiększy bezpieczeństwo energetyczne polskich rodzin oraz uchroni je przed groźbą ubóstwa energetycznego. Założeniem ustawy jest, aby obniżony z 23 proc. do zera VAT obowiązywał „przez wstępny okres 20 lat”. Nowa stawka miałaby wejść w życie już w listopadzie 2022 r.

Politycy Konfederacji w uzasadnieniu projektu wskazali na „złożone” przyczyny wzrostu cen energii w Polsce. Wśród nich wymienili „szaloną politykę klimatyczną UE” oraz drożejące uprawnienia do emisji CO2. Nie bez znaczenia według Konfederacji była też agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

– Już od 1 lutego stawką zero procent VAT objęty jest m.in. gaz czy niektóre produkty spożywcze. My chcemy dodać do tej listy drewno opałowe, ale nie na chwilę, nie na parę miesięcy, tylko od razu na 20 lat – powiedział mecenas Witold Stoch, prawnik Konfederacji.

Według przedstawionych przez Witolda Stocha szacunków ewentualne ubytki w kasie państwa będą tylko „ułamkiem tego, ile kosztują te wszystkie tarcze i dodatki”.

– Realnie pomogłoby to Polakom, którzy teraz, w czasie kryzysu energetycznego, mogą stawać przed alternatywą, czym palić w piecu. Drewno jest przecież taką alternatywą, także dla wielu biedniejszych Polaków – powiedział prawnik na konferencji prasowej w Sejmie.

Konfederacji brakuje poparcia 4 posłów, aby projekt omawianej ustawy mógł trafić pod obrady Sejmu.

PAP

Poprzedni artykułMinimalny czas wypoczynku w umowach cywilnoprawnych?
Następny artykułPostcovidowy rynek pracy – pracownicy zmienili swoje oczekiwania wobec pracodawców