fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajKonfederacja przeciwko likwidacji CBA

Konfederacja przeciwko likwidacji CBA

Podczas konferencji prasowej Konfederacji przekazano stanowisko partii w kwestii planowanej likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego przez przyszły rząd Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi.

Wielokrotnie na tych łamach pisaliśmy o śledztwach CBA dotyczących funduszy unijnych. Tymczasem Michał Wawer, mecenas i poseł elekt z ramienia Konfederacji, zwrócił uwagę na fakt, że przyszły potencjalny rząd wydaje się priorytetowo traktować likwidację CBA, mimo innych ważnych kwestii, takich jak podatki czy sądownictwo.

Likwidacja nie rozwiąże problemów

Likwidacja CBA nie jest rozwiązaniem problemów z korupcją, a historia pokazuje, że korupcja to problem nie tylko rządu PiS. W związku z tym Konfederacja proponuje inne rozwiązania, takie jak wprowadzenie sądowej kontroli nad działaniami służb oraz wyjęcie ich spod kontroli rządu i większości sejmowej

– mówił Wawer.

Włodzimierz Skalik, poseł elekt Konfederacji, przedstawił projekt ustawy dotyczący inwigilacji i podsłuchów, który ma na celu ochronę prywatności obywateli oraz zapewnienie im odpowiednich środków obrony w kontaktach z służbami państwowymi. Ustawa ta przewiduje, że pozyskiwanie danych osobowych będzie możliwe tylko za zgodą sądu i wprowadza obrońcę prywatności, który reprezentuje interesy obywateli.

Ochrona prywatności

Roman Łazarski, mecenas i prezes Kongresu Polskiego Biznesu podkreślił, że cele polityczne nie mogą uświęcać nadużyć władzy. Przypomniał o przypadkach nadużywania aresztów wydobywczych i naruszania podstawowych praw i wolności obywateli w poprzednich rządach.

Konfederacja wyraża zaniepokojenie planem likwidacji CBA i apeluje o rozważne podejście do kwestii walki z korupcją oraz ochrony praw obywateli. Postuluje wprowadzenie środków, które zapewnią niezależność i odpowiedzialność służb, a także ochronę prywatności i podstawowych praw obywateli.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA