fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiKonfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.

Poseł Konfederacji Bronisław Foltyn uważa, że procedura wykorzystująca formę rozporządzenia byłaby szybsza i skuteczniejsza, zwłaszcza w obliczu zbliżających się drastycznych podwyżek cen energii, podatków od nieruchomości i innych wydatków.

VAT na żywność

Poseł konfederacji Roman Fritz zwrócił uwagę na hipokryzję obecnej partii rządzącej, która wcześniej wprowadzała zerową stawkę VAT na żywność drogą rozporządzenia, a teraz zamierza to zrobić poprzez ustawę, co według niego jest działaniem mającym na celu utrudnienie życia przyszłemu rządowi.

Poseł Fritz skrytykował też plany przyszłego rządu, z superpremierem Donaldem Tuskiem, dotyczące wprowadzenia 5-procentowego VAT na żywność od 1 stycznia 2024 r. Jego zdaniem to próba sfinansowania obietnic wyborczych kosztem obywateli. Fritz podkreślił, że to podejście oznaczać będzie znaczny wzrost cen podstawowych produktów żywnościowych, co dotknie wszystkich Polaków.

To kwestia społeczna

Jednocześnie politycy Konfederacji zaapelowali do wszystkich partii politycznych o ujednolicenie stawek VAT na żywność, przy jednoczesnym minimalnym obłożeniu nimi produktów gastronomicznych. Wskazali na potrzebę zachowania niskich podatków na produkty spożywcze, które są niezbędne dla każdego obywatela. Konfederacja podkreśla, że obniżenie VAT na żywność to nie tylko kwestia ekonomiczna, ale także społeczna, mająca wpływ na budżet każdego Polaka.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

Dochody spółki cywilnej w fundacji rodzinnej pozbawią preferencji

Przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres ustawy o fundacji rodzinnej. To oznacza utratę preferencji dla fundacji i bez znaczenia jest rodzaj działalności wykonywanej przez spółkę cywilną.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA