Politycy Konfederacji zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko specustawie, która zapewnia duże wsparcie socjalne dla uchodźców z Ukrainy.

Projekt specustawy wprowadza szereg programów socjalnych dla uchodźców:

  • świadczeń rodzinnych (przy ustalaniu dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę nie będzie uwzględniany członek rodziny, który, zgodnie z oświadczeniem osoby ubiegającej się o te świadczenia, nie przebywa na terytorium RP);
  • świadczenia wychowawczego (500 Plus);
  • świadczenia dobry start (300 Plus);
  • rodzinnego kapitału opiekuńczego (12 tys. zł przez rok dla dziecka od 1 do końca 3 lat)
  • dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Politycy Konfederacji są za pomocą humanitarną, ale ich zdaniem wsparcie w postaci kosztownych programów socjalnych, finansowanych z publicznych pieniędzy, to nie jest dobre rozwiązanie. Uważają ponadto, że UE i USA powinny pomóc Polsce sfinansować pomoc humanitarną dla Ukraińców.

– Turcja, zatrzymując u siebie imigrantów, dostała 6 mld euro, żeby sobie z tym poradzić. Polski rząd jeśli decyduje się na takie rozdawnictwo, to to rozdawnictwo nie może być kosztem polskich obywateli. Mateusz Morawiecki, który dzisiaj jest na misji w Londynie, powinien wynegocjować złotówka do złotówki tę kwotę, którą planuje rozdać w tej ustawie – powiedział poseł Artur Dziambor.

Na dodatek rządzący zapisali w ustawie przepisy o zniesieniu odpowiedzialności urzędniczej w okresie epidemii, czyli tzw. „bezkarność plus”, z którą wcześniej bardzo aktywnie walczyła właśnie Konfederacja.

– Ten rząd, żerując na tragedii setek tysięcy ludzi, próbuje przepchnąć sobie projekt „bezkarność plus”. Już raz ten projekt Konfederacja zablokowała – powiedział poseł Michał Urbaniak.

Poprzedni artykułRPP po raz kolejny podniosła stopy
Następny artykułMłotkowanie dobroczynności przez polityków