fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaZdrowieKonfederacja przeciwko "traktatowi pandemicznemu" WHO

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.

Projekt traktatu antypandemicznego zakłada wiodącą rolę WHO przy zwalczaniu pandemii oraz zobowiązanie państw do finansowania działań wyznaczanych przez WHO. Ponadto państwa miałyby wspierać się nawzajem, co oznacza, że – jak zauważył poseł Konfederacji Krzysztof Bosak – w sytuacji, gdy jakiegoś państwa nie będzie stać na zrealizowanie narzuconych przez WHO regulacji, to inne państwa, w tym Polska, będą musiały to sfinansować.

Poseł Bosak zwrócił też uwagę na zapisanie w traktacie określonej części PKB, która miałaby być wydawana na realizację zobowiązań wskazywanych przez WHO (podobnie jak w przypadku Traktatu Północnoatlantyckiego) oraz na „ograniczenie wolności słowa”, gdyż państwa będą zobowiązane do „walki z szeroko pojętą dezinformacją w kontekście pandemii”.

Utrata suwerenności

Jest to oczywiście utrata suwerenności na kolejnym polu, (…) poddanie Polski nowym międzynarodowym zobowiązaniom organizacji, która jest nietransparentnie finansowana, bo większa część budżetu WHO pochodzi od prywatnych korporacji farmaceutycznych, które same są zainteresowane tym, żeby takie regulacje powstały – tak poseł Bosak oceniał podczas konferencji prasowej w Sejmie prace nad „traktatem pandemicznym”, który ma być ratyfikowany w 2024 r.

Poseł Bosak przypomniał, że od grudnia 2021 r., z inicjatywy szefa Ministerstwa Zdrowia Adama Niedzielskiego, Polska jest „w grupie państw, które posuwają do przodu powołanie globalnego traktatu pandemicznego”, a dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował do rządów, aby rozpoczęły przygotowania do kolejnej pandemii.

Skompromitowana WHO

Mecenas Jacek Wilk przekonywał, że w przypadku WHO „mamy do czynienia z jedną z najbardziej skorumpowanych, skompromitowanych, a przy tym nietransparentnych organizacji międzynarodowych”.

Około 80 proc. to są środki pochodzące z takich instytucji jak Fundacja Billa Gatesa czy (Fundacja) Rockefellerów

– zaznaczył Wilk. Polityk poddawał też w wątpliwość, czy WHO działa w interesie publicznym:

Ta organizacja ostatecznie potwierdziła swoją niekompetencję i skompromitowała się właśnie w czasie tak zwanej pandemii ostatniej, kiedy jej wytyczne tak naprawdę w niczym nie pomagały, a wręcz przeciwnie. Można powiedzieć, że właśnie takie państwa, które nie stosowały się do wytycznych WHO, jak chociażby Szwecja, wyszły na tym najlepiej.

W ocenie Wilka, „skompromitowany jest też osobiście szef tej organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus, który uwikłany jest w różne afery”. Jak przypomniał, „przeciwko niemu wniesiono skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jest oskarżany o uwikłanie w sprawy związane z torturami, a nawet ludobójstwem w Etiopii w czasie, gdy był ministrem spraw zagranicznych”.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Druzgocące raporty NIK o walce rządu z pandemią

Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła wyniki trzech kontroli dotyczących walki z pandemią COVID-19. Ustalenia kontroli są druzgocące dla państwowego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Zawiadomienie do prokuratury na ministra Niedzielskiego

Przedstawiciele Konfederacji złożyli oficjalne zawiadomienie do prokuratury w sprawie wpisu na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA