Rada Liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość przedstawiła oficjalne stanowisko w sprawie zagrożenia wciągnięciem Polski w wojnę na Ukrainie.

Politycy Konfederacji popierają udzielanie Ukrainie pomocy w wymiarze humanitarnym oraz wsparcia poprzez dostawy sprzętu i zaopatrzenia niezbędnego do odparcia rosyjskiej agresji. Sprzeciwiają się jednak działaniom, które „mogą ustawić Polskę w roli czynnego uczestnika konfliktu zbrojnego”. Nie zgadzają się na podejmowanie kroków, które mogą narazić nasz kraj na zbrojne działania odwetowe.

„Z zaniepokojeniem odnotowaliśmy doniesienia na temat planów udostępnienia polskich lotnisk dla ukraińskich samolotów wojskowych oraz rozważań o zainstalowaniu w Polsce ukraińskiego rządu na uchodźstwie. Czymś skandalicznym jest prowadzenie przez amerykańskich polityków publicznych spekulacji na takie tematy w sytuacji, gdy polski rząd milczy. To Polacy będą ponosić konsekwencje decyzji w tych sprawach – a zatem te decyzje powinny leżeć wyłącznie w polskich rękach” – głosi stanowisko Rady Liderów Konfederacji.

Zdaniem polityków Konfederacji „każde działanie Polski na arenie międzynarodowej powinno być poprzedzone przeprowadzeniem rachunku zysków i strat”. Jednocześnie wzywają oni rząd PiS do prowadzenia odpowiedzialnej polityki, która nie będzie narażać bezpieczeństwa Polski.

Poprzedni artykułJaki będzie wpływ wojny na nasz rynek pracy?
Następny artykułRząd przed wyzwaniem: inflacja, załamanie złotego i uchodźcy