fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaNie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.

Projekt nowelizacji ustawy w sprawie cen energii został przygotowany przez polityków Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. Jedną ze zmian jest liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, której celem jest ułatwienie budowy wiatraków.

Sprzeciw wobec ustawy

Poseł Krzysztof Szczucki z PiS zwrócił uwagę, że proponowane przepisy „pozwalają budować wiatraki blisko zabudowań mieszkalnych. To przepisy, które w swojej istocie godzą w podstawy prawa własności, bo te zmiany pozwolą na wywłaszczanie w niektórych okolicznościach ludzi po to, żeby tworzyć inwestycje wiatrakowe”.

Z kolei poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji przedstawił konkretne zmiany w ustawie wiatrakowej, które uważa się za niekorzystne dla obywateli. Podkreślił, że nowe regulacje umożliwiają budowę farm wiatrowych znacznie bliżej zabudowań mieszkalnych, a także pozwalają na ignorowanie zasad ochrony parków krajobrazowych. Mulawa wyraził zaniepokojenie faktem, że projekty wiatraków mogą pojawić się nawet 300 m od parków narodowych i rezerwatów przyrody, co jego zdaniem wprowadza niepotrzebne zamieszanie i zagrożenie dla polskiego krajobrazu.

Co więcej, Konfederacja twierdzi, że ta nowelizacja to zamach na wolność i prawo własności, ponieważ proponowane przepisy pozwolą wywłaszczać osoby prywatne na rzecz inwestorów budujących farmy wiatrakowe i inne inwestycje OZE.

Nielegalny lobbing?

Pojawiły się też zarzuty o nielegalny lobbing, o czym mówił m.in. premier Mateusz Morawiecki. W związku z tym politycy PiS złożyli wniosek do prokuratury i CBA, aby sprawa została zbadana.

Z kolei Konfederacja stanowczo sprzeciwia się tym zmianom, uznając je za działanie na korzyść niemieckiego lobby wiatrakowego i naruszające interes narodowy Polski.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Biometan kluczem do transformacji energetycznej?

Polskie firmy działające na rynku biogazowym są przekonane, że biogaz jest kluczem do transformacji energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA