fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaKonfederacja przeciwna pomysłowi Komisji Europejskiej

Konfederacja przeciwna pomysłowi Komisji Europejskiej

Konfederacja sprzeciwia się pomysłowi Komisji Europejskiej, która chce, aby instalowanie paneli fotowoltaicznych na wszystkich budynkach było obowiązkowe.

Komisja Europejska aktualnie prowadzi prace legislacyjne nad projektem tzw. dyrektywy wywłaszczeniowej. Zakłada on obligatoryjne instalowanie paneli fotowoltaicznych na wszystkich nowo wybudowanych oraz istniejących budynkach.

Wzrost kosztów mieszkań

Zdaniem polityków Konfederacji nowa propozycja spowoduje, że koszt każdego nowo wybudowanego domu i mieszkania wzrośnie o kilkanaście do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei przyszłe koszty związane z obowiązkową fotowoltaiką mają zostać przerzucone na mieszkańców poprzez wzrost czynszów najmu w przypadku wynajmowanych nieruchomości.

Mecenas Michał Wawer, skarbnik Konfederacji, podkreślił, że za tę dyrektywę możemy podziękować wszystkim partiom poza Konfederacją, która jako jedyna wyrażała sprzeciw wobec projektu Fit for 55. Zarówno Platforma Obywatelska, jak i Lewica, PSL czy PiS poparły politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

Wykorzystać każdą lukę

Polska potrzebuje partii, która powstrzyma prace nad projektem dyrektywy wywłaszczeniowej na poziomie Unii Europejskiej lub która znajdzie sposób, żeby wykorzystać każdą lukę, każdą wątpliwość interpretacyjną i zwolnić z obowiązku instalowania instalacji fotowoltaicznych każde gospodarstwo domowe, które tylko będzie się dało od tego uwolnić

– powiedział Wawer podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Tomasz Grabarczyk z Konfederacji zauważył, że większość politycznych partii w Polsce nie zdaje sobie sprawy z negatywnych konsekwencji wprowadzenia obowiązkowej fotowoltaiki na wszystkich domach jednorodzinnych. Według niego, takie działania Komisji Europejskiej mogą prowadzić do olbrzymich kosztów dla zwykłych obywateli. Dlatego należy stanowczo przeciwstawić się tym pomysłom Brukseli.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA