fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaKonfederacja wskazuje przyczynę wzrostów cen za energię

Konfederacja wskazuje przyczynę wzrostów cen za energię

Politycy Konfederacji zwrócili uwagę na poważny problem, jakim jest oligopol wielkich spółek państwowych na rynku energii. Przytaczając stanowiska ekspertów, posłowie formacji zauważają, że nadchodzące wzrosty cen energii są nieuzasadnione. Odpowiadają za to wielkie podmioty, pod które wprowadzono wiele korzystnych przepisów, pozwalających wycinać konkurencję.

Zdaniem ekspertów, w przyszłym roku energia ma kosztować 1200 zł/MWh, co nie ma żadnego uzasadnienia. Producenci energii mają zapasy węgla (kłopoty związane z embargiem na węgiel z Rosji dotyczą odbiorców indywidualnych oraz małych ciepłowni i elektrociepłowni). Nie mamy też do czynienia ze skokowym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2.

– Cały sektor energetyczny w Polsce opiera się na monopolach albo oligopolach państwowych. Jest on utrzymywany albo przez większość udziałów i pakiet kontrolny, albo poprzez regulacje, które wycinają konkurencję – powiedział poseł Jakub Kulesza.

Polityk zauważył również, że między 25 kwietnia a 18 maja cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła z 750 do 1200 zł/MWh, czyli aż o 60 proc. Dla porównania, w Niemczech wzrost w tym czasie wyniósł 10 proc.

– Koszty energii podnoszą ceny wszystkich towarów, a zatem uderzają po kieszeniach wszystkich obywateli. Wszyscy wiemy, że bułek nie robi się z energii elektrycznej, ale energia elektryczna jest potrzebna do tego, żeby wytworzyć, dostarczyć i sprzedać produkty. Wzrosty energii nie tylko przyczyniają się do większych rachunków, ale także do ogólnej inflacji wszystkich produktów i usług na rynku – stwierdził poseł.

Politycy Konfederacji zauważają, że w czasie pandemii przyjęto wiele niekorzystnych przepisów dotyczących tego sektora. Np. w grupach kapitałowych spółka-matka może udzielać gwarancji kapitałowych spółce-córce. Dzięki temu dla grup kapitałowych udział w rynku jest o wiele tańszy niż dla pozostałych firm, które muszą wnosić wkład pieniężny by w ogóle być na TGE. W efekcie wiele prywatnych spółek tego nie wytrzymało, a każdy upadek takiej firmy pogłębia nierównowagę na rynku i przewagę firm państwowych.

– Wzywamy rząd do tego, by zweryfikował, czy przepisy, które ułatwiają grupom kapitałowym, wielkim biznesom działanie na rynku energetycznym jest dalej zasadne – powiedział poseł Michał Urbaniak.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA