fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaKonfederacja wskazuje przyczynę wzrostów cen za energię

Konfederacja wskazuje przyczynę wzrostów cen za energię

Politycy Konfederacji zwrócili uwagę na poważny problem, jakim jest oligopol wielkich spółek państwowych na rynku energii. Przytaczając stanowiska ekspertów, posłowie formacji zauważają, że nadchodzące wzrosty cen energii są nieuzasadnione. Odpowiadają za to wielkie podmioty, pod które wprowadzono wiele korzystnych przepisów, pozwalających wycinać konkurencję.

Zdaniem ekspertów, w przyszłym roku energia ma kosztować 1200 zł/MWh, co nie ma żadnego uzasadnienia. Producenci energii mają zapasy węgla (kłopoty związane z embargiem na węgiel z Rosji dotyczą odbiorców indywidualnych oraz małych ciepłowni i elektrociepłowni). Nie mamy też do czynienia ze skokowym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2.

– Cały sektor energetyczny w Polsce opiera się na monopolach albo oligopolach państwowych. Jest on utrzymywany albo przez większość udziałów i pakiet kontrolny, albo poprzez regulacje, które wycinają konkurencję – powiedział poseł Jakub Kulesza.

Polityk zauważył również, że między 25 kwietnia a 18 maja cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła z 750 do 1200 zł/MWh, czyli aż o 60 proc. Dla porównania, w Niemczech wzrost w tym czasie wyniósł 10 proc.

– Koszty energii podnoszą ceny wszystkich towarów, a zatem uderzają po kieszeniach wszystkich obywateli. Wszyscy wiemy, że bułek nie robi się z energii elektrycznej, ale energia elektryczna jest potrzebna do tego, żeby wytworzyć, dostarczyć i sprzedać produkty. Wzrosty energii nie tylko przyczyniają się do większych rachunków, ale także do ogólnej inflacji wszystkich produktów i usług na rynku – stwierdził poseł.

Politycy Konfederacji zauważają, że w czasie pandemii przyjęto wiele niekorzystnych przepisów dotyczących tego sektora. Np. w grupach kapitałowych spółka-matka może udzielać gwarancji kapitałowych spółce-córce. Dzięki temu dla grup kapitałowych udział w rynku jest o wiele tańszy niż dla pozostałych firm, które muszą wnosić wkład pieniężny by w ogóle być na TGE. W efekcie wiele prywatnych spółek tego nie wytrzymało, a każdy upadek takiej firmy pogłębia nierównowagę na rynku i przewagę firm państwowych.

– Wzywamy rząd do tego, by zweryfikował, czy przepisy, które ułatwiają grupom kapitałowym, wielkim biznesom działanie na rynku energetycznym jest dalej zasadne – powiedział poseł Michał Urbaniak.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA