fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatZmiana traktatów, czyli eurocentralizacja

Zmiana traktatów, czyli eurocentralizacja

Politycy Konfederacji sprzeciwiają się przekształceniu Unii Europejskiej w federalne państwo europejskie pod zarządem Niemiec. Także zdaniem europosłanki Beaty Szydło odbije się to negatywnie na życiu każdego Europejczyka.

O sprawie pisałem w artykule „Eurolewacy idą na całego. Chcą zmiany traktatów!”. Teraz Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie zalecające zmianę traktatów Unii Europejskiej. Za przyjęciem raportu głosowało 20 członków komisji, sześciu było przeciw.

Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie Unii Europejskiej w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu krajów członkowskich na poziom unijny m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE: w zakresie ochrony środowiska i bioróżnorodności oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przegłosowała zgodę na zmianę Traktatów Europejskich oznaczającą utworzenie federacji rządzonej z Brukseli. Odbije się to negatywnie na życiu każdego Europejczyka. Demokratyczne prawa mieszkańców krajów Unii zostaną zastąpione decyzjami brukselskiej Egzekutywy – napisała na platformie X europosłanka i była premier Beata Szydło.

Polityka unijna ma być scentralizowana. Oni wszystko chcą centralizować i sterować z Brukseli. Nasza filozofia jest przeciwna. Cała ta licząca dziesiątki tysięcy urzędników biurokracja brukselska nie jest do niczego potrzebna. Wyposażanie tych ludzi w nowe kompetencje to czyste szaleństwo – powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Jego zdaniem, przygotowywane zmiany można zatrzymać na poziomie polityki krajowej.

To musi zostać odrzucone w Sejmie, to musi zostać zawetowane przez prezydenta

– postuluje Krzysztof Bosak.

Źródło: Konfederacja, X

 

 

 

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA