fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajKonfederacja żąda referendum imigracyjnego

Konfederacja żąda referendum imigracyjnego

Podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Krzysztof Bosak, współprzewodniczący Konfederacji i Anna Bryłka, rzecznik Konfederacji, wezwali rząd do przeprowadzenia poważnego referendum w sprawie imigracji do Polski.

Zdaniem Konfederacji temat imigrantów jest na tyle ważny, że referendum powinno obejmować pięć jasno sformułowanych pytań, które pozwolą Polakom wyrazić swoje zdanie na temat imigracji.

400 tysięcy imigrantów

Anna Bryłka stwierdziła, że 19 czerwca na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia ministra spraw zagranicznych, który wprowadza tzw. uproszczony model wydawania wizy, mający objąć nie mniej niż 400 tys. imigrantów rocznie, czyli 4 mln cudzoziemców w ciągu 10 lat. Konfederacja chce zapytać Polaków, czy zgadzają się na stosowanie takiego modelu także do osób z państw, takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Irak, Pakistan czy Kuwejt.

Na życzenie biznesu

Odpowiadając na pytanie dziennikarza, poseł Bosak podkreślił, że od dawna premier prowadzi taką narrację, iż polityka otwartych granic odbywała się częściowo na życzenie biznesu. Jednak – jego zdaniem – oprócz interesu ekonomicznego rząd powinien mieć na względzie długoterminowy interes kraju, czyli m.in. bezpieczeństwo wewnętrzne kraju i obywateli.

Państwo polskie, w odróżnieniu od Niemiec, nie stawia imigrantom żadnych wymagań, a wymogi dotyczące obywatelstwa zostały wręcz zliberalizowane przez PiS. Konfederacja wspiera rozwój biznesu także przez imigrantów, którzy chcą pracować i integrować się. Jednak konieczne jest stawianie imigrantom konkretnych wymagań, aby uniknąć sytuacji, jaką obserwuje się we Francji, gdzie od tygodnia trwają zamieszki w kilkudziesięciu miastach, gdzie atakowani są obywatele i rozkradane są sklepy.

Niewiarygodny Tusk

Konfederacja od wielu lat krytykuje ustawy, które zwiększają niekontrolowany napływ cudzoziemców z obcych kręgów kulturowych. Według posła Bosaka, Tusk jest w tych sprawach zupełnie niewiarygodny, ale dobrze, że to, co mówią, zaczyna docierać szerzej, ponieważ istnieje większa szansa, że powstrzymamy szkodliwe działania. W państwach zachodnich już nie można sformułować takich postulatów, ponieważ nadano prawa obywatelskie cudzoziemcom, którzy mają już istotny wpływ na wyniki wyborów.

Pytania referendalne

Zaproponowane przez Konfederację pytania referendalne powinny brzmieć:

  1. Czy Pan/Pani popiera przymusową relokację imigrantów proponowaną przez Unię Europejską?
  2. Czy Pan/Pani popiera świadczenia socjalne dla imigrantów niebędących obywatelami Unii Europejskiej?
  3. Czy Pan/Pani popiera wypłacanie imigrantom minimalnej polskiej emerytury w sytuacji, gdy imigrant nie odprowadzał składek emerytalnych do ZUS (lub innego właściwego organu ubezpieczeń społecznych w Polsce) przez okres upoważniający do uzyskania takiego świadczenia przez Polaków?
  4. Czy Pan/Pani popiera wprowadzenie ułatwień i uproszczeń w wydawaniu zgody na pobyt w Polsce dla imigrantów z państw odmiennych kulturowo od Polski (np. państw islamskich)?
  5. Czy Pan/Pani popiera projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który zakłada przyjmowanie do Polski co najmniej 400 000 imigrantów rocznie?

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA