fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajKonfederacja żąda referendum imigracyjnego

Konfederacja żąda referendum imigracyjnego

Podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Krzysztof Bosak, współprzewodniczący Konfederacji i Anna Bryłka, rzecznik Konfederacji, wezwali rząd do przeprowadzenia poważnego referendum w sprawie imigracji do Polski.

Zdaniem Konfederacji temat imigrantów jest na tyle ważny, że referendum powinno obejmować pięć jasno sformułowanych pytań, które pozwolą Polakom wyrazić swoje zdanie na temat imigracji.

400 tysięcy imigrantów

Anna Bryłka stwierdziła, że 19 czerwca na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia ministra spraw zagranicznych, który wprowadza tzw. uproszczony model wydawania wizy, mający objąć nie mniej niż 400 tys. imigrantów rocznie, czyli 4 mln cudzoziemców w ciągu 10 lat. Konfederacja chce zapytać Polaków, czy zgadzają się na stosowanie takiego modelu także do osób z państw, takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Irak, Pakistan czy Kuwejt.

Na życzenie biznesu

Odpowiadając na pytanie dziennikarza, poseł Bosak podkreślił, że od dawna premier prowadzi taką narrację, iż polityka otwartych granic odbywała się częściowo na życzenie biznesu. Jednak – jego zdaniem – oprócz interesu ekonomicznego rząd powinien mieć na względzie długoterminowy interes kraju, czyli m.in. bezpieczeństwo wewnętrzne kraju i obywateli.

Państwo polskie, w odróżnieniu od Niemiec, nie stawia imigrantom żadnych wymagań, a wymogi dotyczące obywatelstwa zostały wręcz zliberalizowane przez PiS. Konfederacja wspiera rozwój biznesu także przez imigrantów, którzy chcą pracować i integrować się. Jednak konieczne jest stawianie imigrantom konkretnych wymagań, aby uniknąć sytuacji, jaką obserwuje się we Francji, gdzie od tygodnia trwają zamieszki w kilkudziesięciu miastach, gdzie atakowani są obywatele i rozkradane są sklepy.

Niewiarygodny Tusk

Konfederacja od wielu lat krytykuje ustawy, które zwiększają niekontrolowany napływ cudzoziemców z obcych kręgów kulturowych. Według posła Bosaka, Tusk jest w tych sprawach zupełnie niewiarygodny, ale dobrze, że to, co mówią, zaczyna docierać szerzej, ponieważ istnieje większa szansa, że powstrzymamy szkodliwe działania. W państwach zachodnich już nie można sformułować takich postulatów, ponieważ nadano prawa obywatelskie cudzoziemcom, którzy mają już istotny wpływ na wyniki wyborów.

Pytania referendalne

Zaproponowane przez Konfederację pytania referendalne powinny brzmieć:

  1. Czy Pan/Pani popiera przymusową relokację imigrantów proponowaną przez Unię Europejską?
  2. Czy Pan/Pani popiera świadczenia socjalne dla imigrantów niebędących obywatelami Unii Europejskiej?
  3. Czy Pan/Pani popiera wypłacanie imigrantom minimalnej polskiej emerytury w sytuacji, gdy imigrant nie odprowadzał składek emerytalnych do ZUS (lub innego właściwego organu ubezpieczeń społecznych w Polsce) przez okres upoważniający do uzyskania takiego świadczenia przez Polaków?
  4. Czy Pan/Pani popiera wprowadzenie ułatwień i uproszczeń w wydawaniu zgody na pobyt w Polsce dla imigrantów z państw odmiennych kulturowo od Polski (np. państw islamskich)?
  5. Czy Pan/Pani popiera projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który zakłada przyjmowanie do Polski co najmniej 400 000 imigrantów rocznie?

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA