fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaKonfederacja żąda wstrzymania zamykania kopalń!

Konfederacja żąda wstrzymania zamykania kopalń!

Politycy Konfederacji apelują do rządu o wstrzymanie zamykania kopalń węgla kamiennego „Makoszowy" w Zabrzu, „Krupiński” w Suszcu i „Jas-Mos" w Jastrzębiu Zdroju. Ich zdaniem Polska musi pilnie odrzucić politykę klimatyczną Unii Europejskiej i przestać likwidować polskie górnictwo.

Jak zauważył w mediach społecznościowych polityk Konfederacji Tomasz Grabarczyk, „węgla w Polsce nie brakuje i to jest fakt. Brakuje natomiast rozumu ludziom sprawującym władzę. Węgiel jest, tylko trzeba go wydobywać. PiS nie tylko tego nie robi, ale jeszcze bredzi, że wspiera polskie górnictwo (…) Kryzys energetyczny nie przyszedł tylko z Moskwy. On się wziął z bezmyślnego akceptowania polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Polityki niemieckiej, bo przecież Niemcy nas zmuszają do likwidacji wydobycia węgla, a sami otwierają kolejne kopalnie. A my jak te potulne barany to robimy”.

– Ta likwidacja kopalń w Polsce, która dzisiaj skutkuje nie tylko brakiem na rynku węgla, skutkuje również tym, że drożeje prąd, a polityka klimatyczna Unii Europejskiej prowadzi nas w kierunku blackoutu i drożyzny – powiedział poseł Robert Winnicki.

Jeden z liderów Konfederacji stwierdził, że z likwidacją polskiego górnictwa mamy do czynienia od wielu lat – od czasu, kiedy przyjęto pakiet klimatyczny Unii Europejskiej, przed którym środowiska tworzące dziś Konfederację ostrzegały już w 2013 r.

– Czternaście kopalń zamkniętych tylko za rządów PiS. Takich kopalń jak kopalnia „Krupiński” w Suszcu, która miała jeszcze 40 mln ton zasobów operatywnych. Kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu, która ma 90 mln ton operatywnych. Kopalnia „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej, która ma 70 mln ton zasobów operatywnych. To są te likwidacje, które toczą się w ostatnich latach – stwierdził poseł Winnicki. – Żądamy tego, żeby wypowiedzieć pakiet klimatyczny Unii Europejskiej i wstrzymać likwidację kopalni „Krupiński”, „Makoszowy” i „Jas-Mos”. To jest wszystko do zrobienia. Potrzeba jedynie woli politycznej – dodał.

Tymczasem jak informuje serwis eska.pl, należący do Tauronu Wydobycie Zakład Górniczy „Sobieski” w Jaworznie rozpocznie wydobycie węgla kamiennego na dwóch nowych ścianach. Spółka zapewnia, że węgiel z obu ścian jest bardzo dobrej jakości węglem energetycznym, a złoża ZG „Sobieski” wystarczą na ok. 100 lat.

Zobacz także: To OZE, a nie kopalnie są mocno dotowane

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA