Politycy Konfederacji apelują do rządu o wstrzymanie zamykania kopalń węgla kamiennego „Makoszowy” w Zabrzu, „Krupiński” w Suszcu i „Jas-Mos” w Jastrzębiu Zdroju. Ich zdaniem Polska musi pilnie odrzucić politykę klimatyczną Unii Europejskiej i przestać likwidować polskie górnictwo.

Jak zauważył w mediach społecznościowych polityk Konfederacji Tomasz Grabarczyk, „węgla w Polsce nie brakuje i to jest fakt. Brakuje natomiast rozumu ludziom sprawującym władzę. Węgiel jest, tylko trzeba go wydobywać. PiS nie tylko tego nie robi, ale jeszcze bredzi, że wspiera polskie górnictwo (…) Kryzys energetyczny nie przyszedł tylko z Moskwy. On się wziął z bezmyślnego akceptowania polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Polityki niemieckiej, bo przecież Niemcy nas zmuszają do likwidacji wydobycia węgla, a sami otwierają kolejne kopalnie. A my jak te potulne barany to robimy”.

– Ta likwidacja kopalń w Polsce, która dzisiaj skutkuje nie tylko brakiem na rynku węgla, skutkuje również tym, że drożeje prąd, a polityka klimatyczna Unii Europejskiej prowadzi nas w kierunku blackoutu i drożyzny – powiedział poseł Robert Winnicki.

Jeden z liderów Konfederacji stwierdził, że z likwidacją polskiego górnictwa mamy do czynienia od wielu lat – od czasu, kiedy przyjęto pakiet klimatyczny Unii Europejskiej, przed którym środowiska tworzące dziś Konfederację ostrzegały już w 2013 r.

– Czternaście kopalń zamkniętych tylko za rządów PiS. Takich kopalń jak kopalnia „Krupiński” w Suszcu, która miała jeszcze 40 mln ton zasobów operatywnych. Kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu, która ma 90 mln ton operatywnych. Kopalnia „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej, która ma 70 mln ton zasobów operatywnych. To są te likwidacje, które toczą się w ostatnich latach – stwierdził poseł Winnicki. – Żądamy tego, żeby wypowiedzieć pakiet klimatyczny Unii Europejskiej i wstrzymać likwidację kopalni „Krupiński”, „Makoszowy” i „Jas-Mos”. To jest wszystko do zrobienia. Potrzeba jedynie woli politycznej – dodał.

Tymczasem jak informuje serwis eska.pl, należący do Tauronu Wydobycie Zakład Górniczy „Sobieski” w Jaworznie rozpocznie wydobycie węgla kamiennego na dwóch nowych ścianach. Spółka zapewnia, że węgiel z obu ścian jest bardzo dobrej jakości węglem energetycznym, a złoża ZG „Sobieski” wystarczą na ok. 100 lat.

Zobacz także: To OZE, a nie kopalnie są mocno dotowane

Poprzedni artykułW jakim wieku Polacy zarabiają najwięcej?
Następny artykułTak firmy chcą oszczędzać energię