Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji byli m.in. politolog i futurolog dr George Friedman, ekspert do spraw geopolityki i geostrategii dr Jacek Bartosiak oraz ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej Parag Khanna.

andzej duda kongres 590 - grafika wpisu
Fot. Biuro Prasowe Kongresu 590

– Czeka nas wciąż wiele wyzwań, ale mamy jeden wspólny cel. Chcemy, by Polska była krajem nowoczesnym z dobrą infrastrukturą. Krajem, który jest w stanie uwolnić twórczy potencjał swoich obywateli. Krajem, który inwestuje w badania, rozwój i nowe technologie. Aby tak było, konieczna jest dobra i przemyślana strategia, która będzie podstawą konsekwentnie realizowanej polityki. Tym bardziej cenne są inicjatywy takie jak Kongres 590. To okazja do dyskusji nad przyszłością, a także do zaprezentowania osiągnięć polskich firm – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając 5. edycję Kongresu 590.

– Kongres 590 to najlepsze miejsce, aby rozmawiać o tym, jak polska gospodarka może przezwyciężyć kryzys i jak może rozwijać się dalej. To tu wykuwały się idee rozwoju naszego kraju. Tutaj też musi toczyć się dyskusja o perspektywach na przyszłość, o nowych inwestycjach, o przełomowych innowacjach – powiedział drugiego dnia kongresu premier Mateusz Morawiecki. – Stworzyliśmy mechanizmy, które nie tylko służą przetrwaniu, ale pozwalają wierzyć, że w drugiej połowie roku nastąpi dynamiczne odbicie; już czas, aby od obrony przejść do inwestycyjnej ofensywy – dodał.

Polska/świat startujemy

W ciągu dwóch dni majowej edycji Kongresu 590 ponad 200 prelegentów z kraju i ze świata spotkało się online i na żywo. Transmisje z paneli oglądało łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.
Remigiusz Kopoczek, prezes spółki Kongres 590, zauważył, jak symboliczne jest hasło tegorocznej edycji Kongresu „Polska/świat startujemy”, nawiązujące do momentu, w jakim się znaleźliśmy. – Mamy teraz szansę na nowy start, odrobienie strat po okresie ograniczeń i redukcji, który zaburzył wiele dziedzin i relacje społeczne – powiedział Remigiusz Kopoczek. – Tym bardziej cieszę się, że udało nam się spotkać z większością prelegentów na żywo – dodał prezes Kongresu 590.

Relacje ze wszystkich wystąpień oraz debat są już dostępne na kanale YouTube Kongresu 590 oraz na stronie internetowej.

Poprzedni artykułBizziego i Cecchiego świat zaplanowanego koronakryzysu
Następny artykułNowy Ład, stare grzechy – amerykański głos w sprawie polskiego rządowego programu