fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaFinanseKongres 590: Inflacja i kryptowaluty - to główne wyzwania dla banków centralnych...

Kongres 590: Inflacja i kryptowaluty – to główne wyzwania dla banków centralnych po pandemii

Ograniczenie potencjalnie wysokiej inflacji, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz wprowadzenie kryptowaluty - to zdaniem uczestników panelu "Wyzwania rozwojowe dla banków centralnych", jaki odbył się podczas pierwszego dnia Kongresu 590, kluczowe problemy, z jakimi przyjdzie mierzyć się bankom centralnym po pandemii COVID-19.

– Inflacji potrzebujemy, by wyrastać z długów. To koszt, jaki musieliśmy ponieść w pandemii. Tutaj jest ogromna rola banków centralnych w ujęciu globalnym i rządów, żeby nie dopuścić do tego, by inflacja była na globalnym poziomie zbyt wysoka – mówił główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusz Walewski, który podkreślił, że pandemia wciąż trwa i nadal ma wpływ na gospodarkę.

W ocenie ekonomisty kolejnym wyzwaniem rozwojowym jest transformacja energetyczna, która będzie działać długookresowo proinflacyjnie. – Jesteśmy w okresie, w którym musimy redukować emisje CO2 i dbać o środowisko. Technologie, które mamy, są wciąż droższe od tych, które bazują na paliwach kopalnych. Są też niewystarczające, by zapewnić potrzebną ilość energii – wskazywał Walewski.

Według niego niezbędna jest więc „potężna inwestycja w energooszczędność” oraz w szybki rozwój technologii, które zapewnią możliwości produkcji czystej energii i stabilizacji systemu. Wskazał przy tym na konieczność finansowania tego środkami publicznymi, „z pewnym wsparciem globalnych banków centralnych”. – Wysiłek inwestycyjny, który musimy globalnie podjąć jest ogromny – porównywalny z rewolucją przemysłową – ocenił.

Główny ekonomista banku Pekao Ernest Pytlarczyk zwrócił uwagę, że rola banków centralnych w transformacji energetycznej zaczęła się zarysowywać przed koronakryzysem. Dodał, że ważną kwestią dla banków centralnych będzie też systemowe podejście do kryptowalut. – Wiele kryptowalut ma zaszyte w sobie mechanizmy deflacyjne, które są problematyczne z punktu widzenia obecnych systemów monetarnych albo współpracy między polityką fiskalną a monetarną – mówił. Wskazał też na kwestie wykluczenia cyfrowego. – To też są rzeczy, które bank centralny będzie musiał adresować – zaznaczył.

Dyrektor departamentu rozwoju regulacji w UKNF Kamil Liberadzki również wskazywał na oczekiwania związane z wprowadzeniem „bądź przynajmniej przetestowaniem” kryptowalut. – To rozwiązania, które stosują już banki w krajach zachodnich. Jeżeli kryptowaluta okazałaby się sukcesem w przyszłości, to warto byłoby, żeby posługiwać się zdygitalizowanym złotym, by również Polska miała w swoim arsenale to narzędzie – ocenił.

Dyrektor departamentu analiz ekonomicznych NBP Piotr Szpunar podkreślił, że rola banku centralnego w koronakryzysie nie zmienia się. – Naszym wyzwaniem jest, by utrzymać skuteczność polityki pieniężnej – czyli nie uderzać zbyt często w coś, co się nazywa dolnym ograniczeniem dla stóp procentowych – tłumaczył. Według niego może do tego dojść ze względu na to, że długookresowe realne stopy procentowe na świecie z powodów strukturalnych obniżają się. – To jest wyzwanie dla banku centralnego, bo jego rola jest niezmienna. Mamy tworzyć ramy makroekonomiczne dla stabilnego bezinflacyjnego wzrostu – podkreślił.

Przyznał, że pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji. – Stąd bardzo wiele mówi się również o walucie cyfrowej – dodał.

Szpunar przypomniał, że banki komercyjne tworzą pieniądz w procesach kredytowania, żeby to robić, muszą mieć bazę depozytową. – W okresie kryzysu trudno wyobrazić sobie, jak można w sposób sensowny zapobiec ucieczce depozytów z banku do pieniądza cyfrowego banku centralnego, jaki by on nie był. Dlatego ten koncept jest bardzo szeroko dyskutowany, ale w praktyce trudny do zrealizowania – ocenił.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Płace realne w Polsce mocno urosły

Polska gospodarka wychodzi z osłabienia, a dowodem na to jest fakt, że w lutym 2024 roku realne płace w Polsce urosły najmocniej od kilkudziesięciu lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA