fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaKongres 590: Transformacja energetyczna to dla KGHM szansa i wyzwanie

Kongres 590: Transformacja energetyczna to dla KGHM szansa i wyzwanie

KGHM Polska Miedź widzi w transformacji energetycznej szansę na zwiększenie sprzedaży miedzi - powiedział podczas Kongresu 590 prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

– Transformacja energetyczna w 75 proc. oparta jest o miedź. Potrzeby samej Europy to 22 mln ton, więc są ogromne. My widzimy w tym swoją szansę na sprzedaż, na funkcjonowanie w najbliższych latach, gdyż popyt będzie zwiększony – stwierdził prezes KGHM podczas debaty „Nowe możliwości polskiej gospodarki”, w której udział wziął też m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– Jednocześnie jest to dla nas wyzwanie związane z energią, ponieważ naszym głównym kosztem produkcji, oprócz pracy, jest energia elektryczna, dlatego musimy mieć tanią energię elektryczną. Dlatego staramy się transformować firmę w kierunku pozyskiwania energii elektrycznej z OZE, chociaż to nie jest łatwe – dodał Marcin Chludziński.

Prezes KGHM zaznaczył, że obniżenia kosztów energii nie da się osiągnąć wykorzystując do tego celu jedynie ogniwa fotowoltaiczne. – Dlatego sięgamy też po rozwiązania małych modułowych reaktorów jądrowych, które pomogą nam osiągnąć samowystarczalność energetyczną w przyszłości – wyjaśnił.

Przypomniał, że KGHM podpisał pod koniec września tego roku z amerykańską firmą NuScale porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

Szef KGHM mówiąc o chilijskiej kopalni miedzi Sierra Gorda, która w tym roku po raz pierwszy pozytywnie wpłynęła na wynik grupy, prezes powiedział, że jeszcze dużo można tam zrobić, aby poprawić sytuację.

– Założyliśmy, że nie dokładamy pieniędzy do Sierra Gorda. Minimalizujemy pożyczki, minimalizujemy nowe inwestycje w projekt. Zastałem na biurku plany, w których mieliśmy wysyłać następne setki milionów dolarów. Zatrzymaliśmy to. Wyłącznie przez efektywność wewnętrzną (…) oszczędności optymalizację osiągnęliśmy efekty. To nie kosztowało nas nowych inwestycji – dodał.

W pierwszej połowie tego roku z chilijskiej kopalni do Polski spłynęło ponad 500 mln zł. Wcześniej projekt ten był deficytowy i KGHM tylko do niego dokładał.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA