fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesJak poprawić sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy

Jak poprawić sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy

W Warszawie odbył się Kongres Inclu(vi)sion, który ma na celu poprawić pozycję osób z niepełnosprawnościami na polskim rynku pracy.

W dniu 10 maja 2023 roku w Centrum Nauki Kopernik zorganizowano Kongres Inclu(vi)sion, którego celem było poszerzenie otwartego dialogu i współpracy pomiędzy biznesem, administracją i organizacjami pozarządowymi w kierunku zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Organizująca Kongres Fundacja Aktywizacja chce, aby do 2030 roku w Polsce nastąpił istotny ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych.

Unijne wsparcie na rzecz aktywizacji niepełnosprawnych

W Kongresie Inclu(vi)sion wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która przybliżyła możliwości wsparcia unijnego w tworzeniu dostępnego rynku pracy dla tych osób.

W latach 2014-2023 z Europejskiego Funduszu Społecznego objęliśmy wsparciem blisko 600 tys. osób z niepełnosprawnościami. W programie krajowym Wiedza, Edukacja i Rozwój wyodrębniliśmy osobne działania skierowane na aktywizację zawodową i poprawę jakości miejsc pracy osób z niepełnosprawnościami. Ze wsparcia skorzystało 8 tys. osób, a w ciągu pół roku od zakończenia projektów blisko 45 proc. z nich podjęło pracę

– powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zadeklarowała, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 wsparcie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami ma być kontynuowane. Poza tym od 2018 roku w Polsce działa Program Dostępność Plus, w ramach którego zrealizowano ponad 100 inicjatyw, a drugie tyle jest w trakcie realizacji. Na inwestycje mające poprawić sytuację niepełnosprawnych przeznaczono przeszło 16 mld zł.

Deklaracja o partnerstwie

W informacji prasowej resortu funduszy podano, że w trakcie Kongresu podpisano deklarację o Partnerstwie Inclu(vi)sion. W dokumencie zawarto ambitny cel zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami do 40 proc. do roku 2030 r. Zapowiedziano też wspieranie badań na rzecz identyfikacji barier oraz szans aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych oraz promocję zasad dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Wśród ponad 20 partnerów Kongresu Inclu(vi)sion, poza ministerstwem funduszy i polityki regionalnej oraz resortem rodziny i polityki społecznej, można wymienić Konfederację Lewiatan, Global Compact Network Poland, Business Centre Club, a także Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: MFiPR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA