fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesJak poprawić sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy

Jak poprawić sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy

W Warszawie odbył się Kongres Inclu(vi)sion, który ma na celu poprawić pozycję osób z niepełnosprawnościami na polskim rynku pracy.

W dniu 10 maja 2023 roku w Centrum Nauki Kopernik zorganizowano Kongres Inclu(vi)sion, którego celem było poszerzenie otwartego dialogu i współpracy pomiędzy biznesem, administracją i organizacjami pozarządowymi w kierunku zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Organizująca Kongres Fundacja Aktywizacja chce, aby do 2030 roku w Polsce nastąpił istotny ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych.

Unijne wsparcie na rzecz aktywizacji niepełnosprawnych

W Kongresie Inclu(vi)sion wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która przybliżyła możliwości wsparcia unijnego w tworzeniu dostępnego rynku pracy dla tych osób.

W latach 2014-2023 z Europejskiego Funduszu Społecznego objęliśmy wsparciem blisko 600 tys. osób z niepełnosprawnościami. W programie krajowym Wiedza, Edukacja i Rozwój wyodrębniliśmy osobne działania skierowane na aktywizację zawodową i poprawę jakości miejsc pracy osób z niepełnosprawnościami. Ze wsparcia skorzystało 8 tys. osób, a w ciągu pół roku od zakończenia projektów blisko 45 proc. z nich podjęło pracę

– powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zadeklarowała, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 wsparcie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami ma być kontynuowane. Poza tym od 2018 roku w Polsce działa Program Dostępność Plus, w ramach którego zrealizowano ponad 100 inicjatyw, a drugie tyle jest w trakcie realizacji. Na inwestycje mające poprawić sytuację niepełnosprawnych przeznaczono przeszło 16 mld zł.

Deklaracja o partnerstwie

W informacji prasowej resortu funduszy podano, że w trakcie Kongresu podpisano deklarację o Partnerstwie Inclu(vi)sion. W dokumencie zawarto ambitny cel zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami do 40 proc. do roku 2030 r. Zapowiedziano też wspieranie badań na rzecz identyfikacji barier oraz szans aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych oraz promocję zasad dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Wśród ponad 20 partnerów Kongresu Inclu(vi)sion, poza ministerstwem funduszy i polityki regionalnej oraz resortem rodziny i polityki społecznej, można wymienić Konfederację Lewiatan, Global Compact Network Poland, Business Centre Club, a także Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: MFiPR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA