W dniu 10 maja 2023 roku w Centrum Nauki Kopernik zorganizowano Kongres Inclu(vi)sion, którego celem było poszerzenie otwartego dialogu i współpracy pomiędzy biznesem, administracją i organizacjami pozarządowymi w kierunku zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Organizująca Kongres Fundacja Aktywizacja chce, aby do 2030 roku w Polsce nastąpił istotny ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych.
Unijne wsparcie na rzecz aktywizacji niepełnosprawnych
W Kongresie Inclu(vi)sion wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która przybliżyła możliwości wsparcia unijnego w tworzeniu dostępnego rynku pracy dla tych osób.
W latach 2014-2023 z Europejskiego Funduszu Społecznego objęliśmy wsparciem blisko 600 tys. osób z niepełnosprawnościami. W programie krajowym Wiedza, Edukacja i Rozwój wyodrębniliśmy osobne działania skierowane na aktywizację zawodową i poprawę jakości miejsc pracy osób z niepełnosprawnościami. Ze wsparcia skorzystało 8 tys. osób, a w ciągu pół roku od zakończenia projektów blisko 45 proc. z nich podjęło pracę
– powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.
Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zadeklarowała, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 wsparcie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami ma być kontynuowane. Poza tym od 2018 roku w Polsce działa Program Dostępność Plus, w ramach którego zrealizowano ponad 100 inicjatyw, a drugie tyle jest w trakcie realizacji. Na inwestycje mające poprawić sytuację niepełnosprawnych przeznaczono przeszło 16 mld zł.
Deklaracja o partnerstwie
W informacji prasowej resortu funduszy podano, że w trakcie Kongresu podpisano deklarację o Partnerstwie Inclu(vi)sion. W dokumencie zawarto ambitny cel zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami do 40 proc. do roku 2030 r. Zapowiedziano też wspieranie badań na rzecz identyfikacji barier oraz szans aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych oraz promocję zasad dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Wśród ponad 20 partnerów Kongresu Inclu(vi)sion, poza ministerstwem funduszy i polityki regionalnej oraz resortem rodziny i polityki społecznej, można wymienić Konfederację Lewiatan, Global Compact Network Poland, Business Centre Club, a także Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.