fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKongres partii w Chinach – kontynuacja i umocnienie Xi

Kongres partii w Chinach – kontynuacja i umocnienie Xi

W Chinach rozpocznie się w niedzielę kongres rządzącej partii komunistycznej, na którym obecny przywódca Xi Jinping najprawdopodobniej zostanie wybrany na trzecią kadencję, co umocni jego pozycję najpotężniejszego władcy Chin od czasów Mao Zedonga.

Kongres odbywa się w burzliwym czasie, kiedy Chiny stosują kontrowersyjną politykę „zero COVID”, mającą na celu całkowite zablokowanie transmisji wirusa, ale bardzo mocno uderzającą w gospodarkę. Dzięki temu przewidywany wzrost gospodarczy kraju będzie znacznie niższy od planowanego przez chińskie władze.

Zaostrza się także amerykańsko-chińska rywalizacja i konfrontacja w kontekście Tajwanu oraz obszaru technologicznego. Z kolei dobre relacje Xi z Władimirem Putinem wywołują pogorszenie wizerunku Chin na Zachodzie. Kraj stoi także w obliczu kryzysu demograficznego, problemów na rynku nieruchomości i wzrostu bezrobocia – szczególnie wśród młodych.

Trwający mniej więcej tydzień kongres (nie ma on roli decyzyjnej, decyzje podejmowane są znacznie wcześniej) odbędzie się z udziałem około 2300 delegatów – w większości za zamkniętymi drzwiami – w Wielkiej Sali Ludowej na placu Tiananmen w Pekinie.

Kongres ma wybrać członków Stałego Komitetu Biura Politycznego, który jest organem decyzyjnym kraju. Od czasu objęcia władzy przez Xi w 2012 r., a potem po ograniczeniu liczby kadencji szefa partii, wzrosła rola osobistych rządów w kraju, kosztem władzy kolektywnej. Xi zerwał z precedensem z ostatnich dziesięcioleci sprawowania przez chińskich przywódców władzy jedynie przez dwie kadencje. Analitycy podkreślają, że nie ma obecnie planów znalezienia następcy 69-letniego Xi, co wskazywałoby, że może pozostać u władzy jeszcze dłużej.

Nieprzejrzystość chińskiej polityki, która wzrosła odkąd Xi przejął rządy dziesięć lat temu, oznacza także, że komentatorzy mogą tylko spekulować, kto zostanie mianowany na kluczowe stanowiska i co te nominacje oznaczają. Przewidywana jest jednak kontynuacja obecnej polityki.

Ważnym sygnałem dotyczącym polityki gospodarczej Chin będzie wybór premiera kraju, który zastąpi odchodzącego, uważanego za liberała, premiera Li Keqianga, co nastąpi ostatecznie w marcu podczas tzw. Podwójnej Sesji.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA