fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatKongres partii w Chinach – kontynuacja i umocnienie Xi

Kongres partii w Chinach – kontynuacja i umocnienie Xi

W Chinach rozpocznie się w niedzielę kongres rządzącej partii komunistycznej, na którym obecny przywódca Xi Jinping najprawdopodobniej zostanie wybrany na trzecią kadencję, co umocni jego pozycję najpotężniejszego władcy Chin od czasów Mao Zedonga.

Kongres odbywa się w burzliwym czasie, kiedy Chiny stosują kontrowersyjną politykę „zero COVID”, mającą na celu całkowite zablokowanie transmisji wirusa, ale bardzo mocno uderzającą w gospodarkę. Dzięki temu przewidywany wzrost gospodarczy kraju będzie znacznie niższy od planowanego przez chińskie władze.

Zaostrza się także amerykańsko-chińska rywalizacja i konfrontacja w kontekście Tajwanu oraz obszaru technologicznego. Z kolei dobre relacje Xi z Władimirem Putinem wywołują pogorszenie wizerunku Chin na Zachodzie. Kraj stoi także w obliczu kryzysu demograficznego, problemów na rynku nieruchomości i wzrostu bezrobocia – szczególnie wśród młodych.

Trwający mniej więcej tydzień kongres (nie ma on roli decyzyjnej, decyzje podejmowane są znacznie wcześniej) odbędzie się z udziałem około 2300 delegatów – w większości za zamkniętymi drzwiami – w Wielkiej Sali Ludowej na placu Tiananmen w Pekinie.

Kongres ma wybrać członków Stałego Komitetu Biura Politycznego, który jest organem decyzyjnym kraju. Od czasu objęcia władzy przez Xi w 2012 r., a potem po ograniczeniu liczby kadencji szefa partii, wzrosła rola osobistych rządów w kraju, kosztem władzy kolektywnej. Xi zerwał z precedensem z ostatnich dziesięcioleci sprawowania przez chińskich przywódców władzy jedynie przez dwie kadencje. Analitycy podkreślają, że nie ma obecnie planów znalezienia następcy 69-letniego Xi, co wskazywałoby, że może pozostać u władzy jeszcze dłużej.

Nieprzejrzystość chińskiej polityki, która wzrosła odkąd Xi przejął rządy dziesięć lat temu, oznacza także, że komentatorzy mogą tylko spekulować, kto zostanie mianowany na kluczowe stanowiska i co te nominacje oznaczają. Przewidywana jest jednak kontynuacja obecnej polityki.

Ważnym sygnałem dotyczącym polityki gospodarczej Chin będzie wybór premiera kraju, który zastąpi odchodzącego, uważanego za liberała, premiera Li Keqianga, co nastąpi ostatecznie w marcu podczas tzw. Podwójnej Sesji.

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA