fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKongresmeni podzieleni w sprawie pomocy Ukrainie – kluczowy Izrael

Kongresmeni podzieleni w sprawie pomocy Ukrainie – kluczowy Izrael

Zdominowana przez Republikanów amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę pomocową wyłącznie dla Izraela. Kwota pomocy ma wynieść 14,3 miliarda dolarów. Demokraci chcą ustawy obejmującej finansowanie wsparcia zarówno Izraela, jak i Ukrainy w jednym pakiecie, czemu sprzeciwili się Republikanie.

Propozycja republikańska została przyjęta większością 226 do 196, przy wsparciu 12 Demokratów. Dwóch Republikanów głosowało przeciw. Ustawa zostanie najprawdopodobniej odrzucona przez Senat, gdzie większość mają Demokraci.

Lider większości Senatu Chuck Schumer określił ustawę Izby Reprezentantów jako „zdumiewająco niepoważną”. Powiedział, że wyższa izba Kongresu nie zgodzi się na jej przyjęcie. Prezydent Joe Biden zapowiedział zawetowanie ustawy, jeśli kiedykolwiek trafi ona na jego biurko.

Republikanie chcą „odpowiedzialności fiskalnej”

Aby zrównoważyć koszty pomocy dla Izraela Republikanie zaproponowali zmniejszenie o 14,3 miliarda dolarów finansowania amerykańskiego urzędu podatkowego (IRS).

Przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson powiedział, że zamierza zaproponować oddzielny pakiet dla Ukrainy, który będzie połączony z finansowaniem bezpieczeństwa na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Stwierdził, że Republikanie w Izbie Reprezentantów „próbują wrócić do zasady odpowiedzialności fiskalnej”.

Poparcie dla dalszej pomocy dla Ukrainy jest niezachwiane wśród Demokratów i wielu Republikanów w Senacie, którzy uważają, że jest to niezbędne w czasie walki kraju z Rosją. Stany Zjednoczone zatwierdziły od rozpoczęcia wojny z Rosją pomoc wojskową, humanitarną i gospodarczą dla Ukrainy o wartości 113 miliardów dolarów.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA