fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatKoniec anonimowości w sieci – nadchodzi totalna cenzura?

Koniec anonimowości w sieci – nadchodzi totalna cenzura?

Wpływowa organizacja o globalnym zasięgu działania – Financial Services Information Sharing and Analysis Center (FS-ISAC) ściśle współpracuje ze Światowym Forum Ekonomicznym (WEF). W swoim najnowszym raporcie „Navigating Cyber” alarmuje, że jeszcze w tym roku dojdzie do niszczycielskiego cyberataku na światowy system finansowy. Chcąc go odeprzeć, trzeba wdrażać kontrolujące sieć nowe narzędzia z dziedziny fincyber.

Dotychczasowe prace nad cyberbezpieczeństwem oprócz nadziei budzą także niepokój. Czy aby pod pretekstem walki z cybeprzestępstwami nie dojdzie do dalszego i brutalnego ograniczania wolności wypowiedzi w sieci?

W Radzie Dyrektorów FS-ISAC reprezentowane są globalne korporacje i ponadnarodowe organizacje, takie jak CitiGroup, Bank of America, Wells Fargo oraz Morgan Stanley i SWIFT. FS-ISAC jest kolejnym na mapie światowych organizacji podmiotem zdominowanym przez Wall Street. Łącznie członkowie FS-ISAC reprezentują aktywa w wys. 35 bln dolarów, rozlokowane w ponad siedemdziesięciu krajach. Działalność FS-ISAC wpisuje się w linię reprezentowaną przez instytucje faktycznie wrogie wolnemu rynkowi, demokracji i niekorporacyjnej przedsiębiorczości – trafnie opisane w książce Song Hongbinga pt. „Wojna o pieniądz – prawdziwe źródła kryzysów finansowych”.

Razem i w duchu priorytetów WEF

FS-ISAC ma powiązania z WEF przez bezpośrednie zaangażowanie byłego dyrektora generalnego Steve’a Silbersteina w inicjatywę WEF-Carnegie. We współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym Carnegie Endowment for International Peace opracowuje „Międzynarodową strategię na rzecz cyberbezpieczeństwa i globalnego systemu finansowego (2021–2024)”. Niektórzy prominentni członkowie FS-ISAC, tacy jak Bank of America i SWIFT, są jednocześnie członkami Centrum Cyberbezpieczeństwa WEF.

Najnowszy Raport FS-ISAC zawiera kilka „prognoz na rok 2021 i później”. Najważniejsza mówi o tym, że wrogie państwa narodowe połączą siły z „cyberprzestępczym półświatkiem”. OFS-ISAC była ostatnio zaangażowana w tworzenie podwalin dla implementacji „globalnego narzędzia fincyber” – oczywiście według zaleceń WEF, które niedawno stworzyło model takiego narzędzia w ramach tzw. Partnerstwa przeciwko Cyberprzestępczości.

Zarówno FS-ISAC jak i WEF kładą nacisk na globalną współpracę wszystkich, którym zależy na ochronie i „czystości” Internetu. W tym także na współpracę prywatnych banków i korporacji z poszczególnymi państwami, a w szczególności ze służbami wywiadowczymi tych państw oraz ich organami ścigania.

Wojna z kryptowalutami

W ramach „Partnerstwa przeciwko Cyberprzestępczości” ze szczególną pasją atakowane są kryptowaluty. Szczególnie te, które zapewniają anonimowe przeprowadzanie transakcji finansowych. Do skupionych w tych organizacjach multimiliarderów, chcących mieć absolutną i wyłączną kontrolę nad światowym obiegiem pieniądza, nie przemawia argument, że tylko 0,34 proc. transakcji kryptowalutowych w 2020 r. było związanych z działalnością przestępczą (link).

Celem zarówno tego raportu, jak i innych wysiłków globalistów, jest wykazanie rzekomego i ścisłego związku pomiędzy kryptowalutami i technologiami sprzyjającymi zachowaniu prywatności w sieci a cyberprzestępczością. Twierdzi się, że „cyberprzestępcy nadużywają szyfrowania, kryptowalut, usług anonimowości i innych technologii” wykorzystując je do „podtrzymywania terroryzmu” oraz do „szerzenia dezinformacji w celu destabilizacji rządów i demokracji”.

Nikt i nic już się nie ukryje?

Globaliści wywierają stały nacisk na rządy państw partnerskich WEF, by wreszcie położyć kres prywatności i anonimowości w Internecie. Marzy im się, na przykład, powiązanie identyfikatorów wydawanych przez rządy (u nas taką rolę pełni mObywatel) z nadawaniem uprawnień dostępu do sieci.

Możliwość kontrolowania przez rządy każdego wpisu i każdego komentarza w sieci to pokusa nie do odparcia. Można to robić także pod pretekstem zachowania cyberbezpieczeństwa, bo przecież obywatelom nie wolno angażować się w „przestępczą” działalność online. Kim jednak jest cyberprzestępca? WEF stosuje bardzo szeroką definicję tego pojęcia. Na tyle szeroką, że mianem tym można stygmatyzować osoby publikujące, czy nawet tylko hostujące treści uważane za „dezinformację” i jakoby stanowiące zagrożenie dla „demokratycznych” rządów.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA