fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajKoniec „garażowych” zakładów pogrzebowych

Koniec „garażowych” zakładów pogrzebowych

Rząd pracuje nad zmianami w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych, który ma wprowadzić konkretne wymogi dla przedsiębiorców pogrzebowych.

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe częściowo popiera ten pomysł rządu, bo liczy, że reforma pozwoli zlikwidować „garażowe” zakłady pogrzebowe. Dzisiaj bowiem w zasadzie każda osoba z dowodem osobistym może zostać przedsiębiorcą pogrzebowym, ale po proponowanych przez rząd zmianach potrzebne do tego będzie spełnienie określonych wymogów, jak np. posiadanie chłodni, karawanu czy sali pożegnań.

Propozycja noweli zakłada też utworzenie centralnego rejestru wszystkich osób pochowanych, a także rejestrów zakładów pogrzebowych, aktów zgonu, cmentarzy oraz osób skremowanych. Branża pogrzebowa jest temu przeciwna, bo obawia się, że obciąży to ich dodatkowymi obowiązkami informacyjnymi, a co za tym idzie – kosztami. Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe sprzeciwia się też powołaniu instytucji koronera, który miałby stwierdzać zgon. Poza tym stowarzyszenie krytykuje pomysł chowania osób zasłużonych w innych miejscach niż na cmentarzach (nawet jeśli sanepid wyrazi na to zgodę), a także propozycję, aby to do właściciela cmentarza należało wszystko, co się na nim znajduje, czyli także nagrobki, które dzisiaj należą do dysponentów grobów.

Jednocześnie trwają prace nad społeczną propozycją reformy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA