fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajKoniec „garażowych” zakładów pogrzebowych

Koniec „garażowych” zakładów pogrzebowych

Rząd pracuje nad zmianami w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych, który ma wprowadzić konkretne wymogi dla przedsiębiorców pogrzebowych.

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe częściowo popiera ten pomysł rządu, bo liczy, że reforma pozwoli zlikwidować „garażowe” zakłady pogrzebowe. Dzisiaj bowiem w zasadzie każda osoba z dowodem osobistym może zostać przedsiębiorcą pogrzebowym, ale po proponowanych przez rząd zmianach potrzebne do tego będzie spełnienie określonych wymogów, jak np. posiadanie chłodni, karawanu czy sali pożegnań.

Propozycja noweli zakłada też utworzenie centralnego rejestru wszystkich osób pochowanych, a także rejestrów zakładów pogrzebowych, aktów zgonu, cmentarzy oraz osób skremowanych. Branża pogrzebowa jest temu przeciwna, bo obawia się, że obciąży to ich dodatkowymi obowiązkami informacyjnymi, a co za tym idzie – kosztami. Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe sprzeciwia się też powołaniu instytucji koronera, który miałby stwierdzać zgon. Poza tym stowarzyszenie krytykuje pomysł chowania osób zasłużonych w innych miejscach niż na cmentarzach (nawet jeśli sanepid wyrazi na to zgodę), a także propozycję, aby to do właściciela cmentarza należało wszystko, co się na nim znajduje, czyli także nagrobki, które dzisiaj należą do dysponentów grobów.

Jednocześnie trwają prace nad społeczną propozycją reformy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA