fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesKoniec podwyżkowego eldorado

Koniec podwyżkowego eldorado

Recesja wpłynie negatywnie na podwyżki wynagrodzeń w Polsce.

Spowolnienie gospodarcze spowoduje wyhamowanie wzrostu płac. Z drugiej strony Polacy raczej mogą być spokojni i nie muszą się obawiać masowych zwolnień.

Ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP Kamil Pastor nie spodziewa się, aby poziom zatrudnienia w Polsce w najbliższym czasie uległ zmianie. Ekspert przypomniał, że ostatnie wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), które pokrywały II kwartał 2022 r., wskazywały najniższą w historii stopę bezrobocia (2,6 proc.) oraz rekordowo wysoki wskaźnik aktywności zawodowej ludności.

W II kwartale 2022 roku osoby pracujące stanowiły 56,4 proc. ludności w wieku 15-89 lat. To oznacza, że w porównaniu z I kwartałem wskaźnik zatrudniania zwiększył się o 0,2 proc. Natomiast w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 – aż o 0,8 p. proc. Dziś natomiast GUS ma opublikować dane BAEL za III kwartał. Zdaniem Kamila Pastora istotnych zmian nie będzie, a sygnały o masowych zwolnieniach nie znajdują uzasadnienia w danych. Analityk przypomniał, że roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w październiku nieznacznie przyspieszyła do 2,4 proc. – z 2,3 proc. odnotowanych we wrześniu.

Kamil Pastor przyznał natomiast, że zauważalne są sygnały o zmniejszającym się popycie na pracę, polegające na mniejszej liczbie ofert pracy i ograniczaniu przez firmy nowych rekrutacji.

– Kluczowym obszarem, w którym będzie widoczne dostosowanie się rynku pracy do osłabienia gospodarczego, będzie raczej wyhamowanie wzrostu płac – powiedział ekspert PKO BP. – Z jednej strony pracownicy będą oczekiwali podwyżek ze względu na wysoką inflację. Jednak z uwagi na spowolnienie gospodarcze presja ta będzie nieco słabsza niż obecnie. I pracodawcy będą te podwyżki ograniczać – wyjaśnił Pastor.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA