Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych zwróciła się do ministra zdrowia o zlikwidowanie obowiązkowego rocznego stażu zawodowego dla absolwentów kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

Fot. Pexels

– Kształcenie lekarzy, których w sposób szczególny brakuje w systemie, jest procesem niezwykle długotrwałym. To dzisiaj jest sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego i pięć lub sześć lat kształcenia specjalizacyjnego. W momencie, kiedy specjaliści są tak potrzebni w naszym systemie, my jako Konferencja podjęliśmy dzisiaj uchwałę, zwracając się o zniesienie tego obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów – powiedział prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Konferencji. – Absolwenci są bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy i kształcenia specjalizacyjnego od strony praktycznej, dzięki intensywnemu doskonaleniu umiejętności praktycznych na ostatnim roku studiów – podkreślił.

W odpowiedzi na apel wiceminister zdrowia Piotr Bromber powiedział, że rząd niezwłocznie podejmie inicjatywę legislacyjną, która umożliwi zniesienie obowiązkowego stażu podyplomowego dla absolwentów studiów medycznych.
– To działanie wpisuje się w komponent ilościowy, by zwiększyć ilość lekarzy, ilość kadry medycznej, która jest niezbędna do tego, by zapewnić poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców – stwierdził wiceminister. – Chcemy zapewnić, że oprócz tego, że zwiększamy ilość miejsc na kierunkach lekarskich, to również podejmujemy działania, by ta, jakość kształcenia była jak najlepsza– podsumował Bromber.

Podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poruszył również temat ustawy dotyczącej kredytów studenckich, która ma umożliwić refinansowanie kosztów czesnego, aby student pobierający kredyt przez 6 lat mógł go potem odpracować pracując 10 lat w publicznej służbie zdrowia.

Poprzedni artykułTransformacja cyfrowa nie zagrozi pracownikom
Następny artykułPolska przedostatnia w rankingu