fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseKoniec tajemnicy wynagrodzeń

Koniec tajemnicy wynagrodzeń

Parlament Europejski ma zamiar zwiększyć transparentność wynagrodzeń w Unii Europejskiej.

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma skończyć z tajemnicą wynagrodzeń. Oznacza to, że pracownicy będą mieli prawo do informacji o wynagrodzeniu w swojej kategorii.

– Za nami czasy, gdy ludziom płacono mniej tylko z powodu tego, kim są. Dziś zrobiliśmy milowy krok ku równości – zwłaszcza dla kobiet – z zasadą równej płacy za równą pracę – powiedziała Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. – To inkluzywny krok z korzyścią dla wszystkich: pracowników, pracodawców i społeczeństw – dodała.

W komunikacie prasowym PE wyjaśniono, że nowe przepisy zakażą tajemnicy wynagrodzenia oraz uprawnią pracowników i ich przedstawicieli do żądania przejrzystych i pełnych informacji o indywidualnym i średnim poziomie wynagrodzenia w podziale na płeć pracowników. Poza tym pracodawcy nie będą już mogli zobowiązywać pracowników w umowach, aby ci nie zdradzali wysokości wynagrodzenia oraz nie będzie można ograniczać dostępu do informacji o poziomie wynagrodzeń pracowników tej samej lub innych kategorii.

– Z przepisów tych jasno wynika, że nie tolerujemy w Unii Europejskiej żadnego rodzaju dyskryminacji płacowej ze względu na płeć. Przez długi czas praca kobiet była niedoceniana i niewystarczająco opłacana – powiedziała z kolei Kira Marie Peter-Hansen, członkini Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. – Dzięki tej dyrektywie robimy duży krok naprzód, aby zapewnić równą płacę za tę samą pracę – podkreśliła.

Dzięki nowym przepisom w kwestii wynagrodzeń ciężar dowodu przejdzie z pracownika na pracodawcę, co oznacza, że jeśli pracownik uzna, iż pracodawca nie zastosował wobec niego zasady równego wynagrodzenia i skieruje sprawę do sądu, to pracodawca będzie musiał udowodnić, że nie doszło do dyskryminacji.

– Mamy wreszcie wiążące środki walki z różnicami płac między kobietami a mężczyznami. Chronią one wszystkich obywateli Unii przed dyskryminacją płacową. Uznają ich prawa do równej płacy, a także dają im narzędzia, by się jej domagać. Osoby niebinarne mają takie samo prawo do informacji co kobiety i mężczyźni – podkreśliła cytowana w komunikacie PE Samira Rafaela, członkini Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA