fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesKoniec Tarczy, a co po niej?

Koniec Tarczy, a co po niej?

Tylko do końca lipca, więc jeszcze przez dwa dni, małe i średniej wielkości firmy będą mogły występować o wsparcie w ramach tzw. Tarczy Finansowej. O północy 31 lipca w serwisach transakcyjnych banków zostaną wykasowane wnioski o subwencje z Tarczy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na tym jednak nie zakończy się pomoc publiczna dla MŚP.

Okazuje się, że firmy nie wykorzystały wszystkich środków pomocowych. Polski Fundusz Rozwoju zachęca przedsiębiorców, by jeszcze skorzystali z rozwiązań, które oferuje Tarcza Finansowa. PFR dysponuje wciąż 15 mld zł, w tym aż 7 mld zł dla mikroprzedsiębiorstw, a 9 mld zł – dla firm małych i średnich.

Nie oznacza to, że program zostaje wygaszony, a sprawy rozpoczęte nie zostaną dokończone. Po 31 lipca nadal będą rozpatrywane odwołania i reklamacje firm. PFR obiecuje, że wszyscy, którym należy się subwencja, ją dostaną. Termin na złożenie wniosku o postępowanie wyjaśniające przez bank upływa 14 sierpnia. Z kolei na złożenie elektronicznego odwołania od decyzji PFR firmy mają dwa miesiące – maksymalnie do końca września.

Tarcza Finansowa PFR była największym programem pomocy bezpośredniej dedykowanym przedsiębiorcom. Wzięło w nim udział ok. 329 tys. firm. Jak informuje PFR (za pośrednictwem „Rzeczpospolitej”): „Subwencja dla jednej firmy mikro wyniosła średnio 70 tys. zł, a dla MŚP – 581 tys., więc pieniędzy starczyłoby jeszcze dla ok. 100 tys. przedsiębiorstw.

Teraz „Nowa Szansa”

Polityka Nowej Szansy to jeden z programów, który ma wesprzeć firmy po ustaniu Tarcz. Dedykowany jest firmom, które przeżywają poważne problemy wskutek epidemii COVID -19. Ogółem ma trafiać do firm 120 mln zł rocznie, przez okres 10 lat i będą to pieniądze budżetowe. Jak podało Ministerstwo Rozwoju, przedsiębiorcy w ramach tego programu będą mogli ubiegać się o ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie. Pomocą będzie zawiadywać Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

Zasady udzielania wsparcia oparto o wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych, które znajdują się w trudnej sytuacji. Wkrótce przepisy ustawowe zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

– Ustawa dotycząca Polityki Nowej Szansy to kolejny element naszego wsparcia dla biznesu w dobie osłabienia naszej gospodarki przez pandemię koronawirusa. Ostatnie dane gospodarcze, m.in. dotyczące produkcji przemysłowej, która nieznacznie wzrosła w stosunku do ubiegłego roku, dają nam podstawy do umiarkowanego optymizmu, jeśli chodzi o wychodzenie polskiej gospodarki z obecnej sytuacji wywołanej pandemią. Z jej skutkami będziemy się jednak borykać jeszcze długo, a osłonie przedsiębiorców w tym czasie służyć będzie m.in. właśnie ustawa dot. Polityki Nowej Szansy – mówi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie do mediów.

Pomoc długofalowa

Jak zaznacza wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur, przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju ustawa przewiduje długofalową pomoc dla firm w kryzysie. Wsparcie będzie miało zarówno charakter finansowy, jak i doradczy i będzie udzielane przy wyprowadzaniu firmy z sytuacji kryzysowej.
Na pomoc mogą liczyć w szczególności te firmy, które są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęły w obliczu groźby bankructwa i likwidacji.

Nowe instrumenty finansowe, przede wszystkim pożyczki, będzie można wykorzystać wyłącznie na restrukturyzację firmy lub wsparcie jej płynności finansowej, ale w związku z realizowaną w firmie restrukturyzacją. Procedura wnioskowania o wsparcie ma być przy tym maksymalnie uproszczona.

„Polityka Nowej Szansy i przyjęta w jej ramach ustawa o pomocy publicznej stanowi odpowiedź na występujące na rynku ograniczenia związane z finansowaniem przedsiębiorstw będących w kryzysie, w tym również spowodowanych przez epidemię COVID-19, mających jednak potencjał do dalszego rozwoju. Środki pochodzące z tej ustawy można jednocześnie łączyć ze wsparciem przewidzianym w ramach tarczy antykryzysowej” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Chodzi o to, by przedsiębiorca, w chwili stwierdzenia trudności z zachowaniem płynności finansowej, mógł otrzymać krótkoterminową pożyczkę w ramach pomocy na ratowanie, co zwiększy szansę na przetrwanie firmy na rynku. Jeżeli jednak jej sytuacja okaże się poważniejsza niż pierwotnie się wydawało i udzielona pożyczka będzie niewystarczająca, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę. Udzielana ona będzie jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne – jeżeli jest przedsiębiorcą z sektora MŚP. A następnie – gdyby znów ta pomoc była niewystarczająca – firma będzie mogła ubiegać się pomoc na restrukturyzację.

Formy pomocy

Wsparcie firm będzie mogło przybrać kilka form, które poniżej omawiamy:

* Krótkookresowe pożyczki (pomoc na ratowanie firmy)

Wysokość pożyczki będzie każdorazowo uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Pożyczki w ramach pomocy na ratowanie będą udzielane na sześć miesięcy. Jeżeli okres finansowania czy wysokość tej pomocy okażą się nie do końca dopasowane do sytuacji danej firmy, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tzw. tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres jej spłaty do 18 miesięcy.
Przy tej formie pomocy chodzi o zapewnienie przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji. Jeżeli jednak sytuacja przedsiębiorcy poprawi się na tyle, że będzie mógł kontynuować swoją działalność zamiast restrukturyzować się albo likwidować, będzie musiał złożyć specjalne oświadczenie i pożyczkę zwrócić.

* Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres do 18 miesięcy

Tu schemat pomocy jest podobny jak przy pożyczkach na ratowanie, bo wysokość pomocy będzie uzależniona każdorazowo od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Wsparcie będzie można otrzymać jako kontynuację pomocy na ratowanie w postaci dodatkowej pożyczki, lub w postaci samodzielnego instrumentu finansowego. Tymczasowe wsparcie zostało zaadresowane przedsiębiorcom, którzy są w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej po to, by móc wyprowadzić firmę z kłopotów. Z tej formy pomocy mogą skorzystać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa tylko w ramach zatwierdzonego przez KE programu pomocowego.

* Pomoc na restrukturyzację firmy

Ta forma pomocy, czyli pomoc na restrukturyzację jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie podołają przeprowadzeniu restrukturyzacji, a chcą sfinansować koszty usług doradczych w zakresie stworzenia planu naprawy firmy. Pomoc tego rodzaju będzie elementem pomocy na ratowanie lub zostanie potraktowana jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Są to oczywiście założenia ustawowe, a szczegółowe zasady udzielania pożyczek dopracuje i ogłosi ARP. Naturalnie pożyczki nie są tak atrakcyjnymi instrumentami wparcia jak dotacje bezpośrednie ale dobrze, że rząd przewidział pomoc dla firm, które wpadły w kłopoty zagrażające ich dalszemu istnieniu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA