Przedsiębiorca, który złoży korektę VAT-owskiej ewidencji, nie dostanie grzywny z Kodeksu karnego skarbowego – informuje „Rzeczpospolita”. Firmy nie będą musiały przesyłać czynnego żalu przy poprawianiu błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym.

ministerstwo finansów zapowiedź zmian w odliczaniu VAT po wyroku TSUE - grafika wpisu
Źródło: gov.pl

Ministerstwo Finansów poinformowało, iż do uniknięcia kary wystarczy złożenie jego korekty (i zapłata ewentualnego podatku). Ma to zapewnić nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego.

Od 1 października 2020 r. w Jednolitym Pliku Kontrolnym należy oznaczać kodami GTU sprzedaż niektórych towarów i usług.

Dodatkowo trzeba też opisywać niektóre transakcje, np. z podmiotami powiązanymi, czy specjalne procedury, chociażby mechanizm podzielonej płatności. Te obowiązki od początku sprawiały olbrzymie problemy. Przedsiębiorcy nie wiedzieli, jakie nadawać kody, księgowi skarżyli się, że dostają od nich gołe zestawienia faktur i sami muszą rozszyfrować, jakie transakcje powinny być oznaczone i w jaki sposób – pisze „Rzeczpospolita”.

Wygląda jednak na to, że przy korekcie Jednolitego Pliku Kontrolnego nie trzeba już będzie składać czynnego żalu. Ministerstwo Finansów chce, aby w tej sytuacji zastosowanie miał art. 16a kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi, że nie podlega karze ten, kto złożył skuteczną korektę i uiścił podatek. Projekt nowelizacji jest uzgadniany z Ministerstwem Sprawiedliwości, informuje resort finansów – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

PAP

Poprzedni artykułCzłonek zarządu EBC: „Fundusz Odbudowy to krok w stronę unii fiskalnej”
Następny artykułCzy branża gastronomiczna opuści centra handlowe?