fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKoniec z ekologicznymi bujdami firm o ESG?

Koniec z ekologicznymi bujdami firm o ESG?

Nie tylko Unia Europejska, ale także lokalne instytucje nadzoru nad rynkiem i co wnikliwsi przedsiębiorcy dostrzegli, że deklarowanie przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju w firmach stało modą, za którą często nic się nie kryje. Służy to przedłużaniu promocji firmy, pozwala zarabiać na nieprawdziwych sprawozdaniach. To ma się teraz zmienić za sprawą nowych unijnych przepisów.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku w Dzienniku Urzędowym UE ukazała się nowa dyrektywa dotycząca sprawozdawczości w kwestiach dotykających tzw. zrównoważonego rozwoju. Ma wreszcie ukrócić rozpanoszony proceder tzw. greenwashingu, czyli tworzenia bajek wokół „ekologiczności” firm. Jest ona uzupełnieniem Dyrektywy CSRD będącej z kolei pokłosiem Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.
Nowa dyrektywa obliguje przedsiębiorców do wdrażania u siebie zasad określanych jako „ESG”, a potem raportowania o prawdziwych postępach ich implementacji. Prawdziwych – o to tu chodzi. Teraz jest tak, że firmy na swoich sztandarach wypisują kierowanie się zasadami ESG, wykorzystując to także w swoich działaniach promocyjnych. Tak naprawdę nie robią w tej sferze nic. Za stertami papieru nie kryją się realne zmiany.

Też tak umiemy

Także w Polsce ESG praktykowane jest w kategoriach pięknie serwowanej w sprawozdaniach „ściemy”. Już nawet UOKiK informuje, że niektóre firmy wprowadzają w błąd konsumentów, chwaląc się (zdecydowanie na wyrost) swoimi sukcesami na niwie ekologii. Urząd wdrożył w tym zakresie na razie siedem postępowań wyjaśniających.

„Opowieści dziwnej treści” o ESG, snują w swoich raportach rocznych nawet spółki giełdowe, które powinny być wzorem rzetelności. Jak donosi „Puls Biznesu”, jeszcze w 2020 roku ponad połowa (sic!) ze 150 sprawdzonych oświadczeń tych przedsiębiorstw zawierała „niejasne, mylące lub bezpodstawne informacje o cechach środowiskowych produktów”. Można sądzić, że w pozostałych krajach unijnych jest podobnie.

Koniec z greenwashingiem?

Do tej pory wdrożenia ESG w firmie nie dało się zmierzyć. Zbyt wiele stosowano „miękkich”, słowem – dowolnych kryteriów oceny. Wkrótce przedsiębiorcy zostaną zobligowani do precyzyjnego zdefiniowania kluczowych ryzyk i szans dla siebie związanych ze zmianami klimatycznymi, a także zmianami społecznymi. By nic się nie ukryło, będą musieli opisywać te zmiany przy użyciu konkretnych wskaźników. Według wprowadzonej przez nową dyrektywę tzw. koncepcji podwójnej istotności, kluczowe ryzyka przedsiębiorca będzie musiał przełożyć na język cyfr. Czyli wycenić je niczym w sprawozdaniu finansowym. Będzie rodzaj standardu raportowania o ESG, określony przez tzw. Europejskie Standardy Zrównoważonego Raportowania (ESRS). Ujęty zostanie jako odrębna sekcja w raporcie ESG, przygotowywanym przez przedsiębiorcę. Sprawozdawane będzie należało przygotować w ujednoliconym formacie prezentowanych danych (XHTML). Mało tego! Raport ESG będzie musiał zostać jeszcze zweryfikowany i zatwierdzony przez biegłego rewidenta (audytora). Podobnie, jak to się odbywa przy raportach finansowych spółek publicznych.

Jeszcze raz: czym jest ESG?

Zasady ESG i łączące się z nimi nowe obowiązki dla przedsiębiorców zostały opisane też na stronie PARP (link). Jak czytamy: dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nt. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (The Corporate Sustainability Reporting Directive CSRD) 2022/2464 odnosi się do inwestycji firm, które mają być „zrównoważone”. Czyli zapewniać „znaczący wkład” w realizację co najmniej jednego z sześciu celów środowiskowych. Związane z tym tzw. raportowanie niefinansowe firmy musi zawierać dokładne informacje z trzech zakresów:
środowiskowy – E (environmental), czyli z zakresu związanego ze środowiskiem naturalnym (w tym z oddziaływaniem firmy na klimat),
społeczna odpowiedzialność – S (social), czyli z zakresu związanego z ludźmi, na których organizacja ma wpływ bezpośredni lub pośredni, tj. pracownikami, współpracownikami, dostawcami, klientami, a nawet społecznością lokalną i społeczeństwem,
ład korporacyjny – G (governance) określający styl zarządzania w przedsiębiorstwie.

ESG – najpierw najwięksi, potem reszta

Dyrektywa CSRD ma harmonogram wdrażania nowych obowiązków przez przedsiębiorców. W 2025 r. informacje (za rok obrotowy 2024) będą przekazywać największe podmioty (czyli tzw. jednostki zainteresowania publicznego, w których liczba pracowników przekracza 500 osób). W 2026 r. pozostałe duże przedsiębiorstwa, a w 2027 r. także mali i średniej wielkości przedsiębiorcy oraz średnich rozmiarów spółki giełdowe.

Obowiązkowe audyty, groźba kar

Nowa sprawozdawczość będzie wymagać teraz obowiązkowych audytów robionych przez wyznaczone jednostki certyfikacyjne oraz umieszczania raportów ESG w oficjalnej bazie raportów. Niespełnianie obowiązku zostanie ukarane (na razie nie sprecyzowano, o jakie i w jakich sytuacjach nakładane kary chodzi).

Na przepisy mamy nowe przepisy

Nowe powinności dotyczyć mają docelowo 50 tysięcy firm w Unii Europejskiej. Unia pracuje też nad rozwiązaniami, które zobligują przedsiębiorców do przedstawienia dowodów potwierdzających „ekologiczność” ich produktów (link).

Agenda określająca tzw. zasady zrównoważonego rozwoju sama w sobie rodzi różne wątpliwości. Przy ESG można postawić co najmniej kilka pytań. Czy firmy małe i średniej wielkości mają znaczący wpływ na zmiany klimatyczne? Czy udźwigną – logistycznie i finansowo – nowe zadania? Wątpliwości może być więcej. Niemniej chęć rozprawienia się z mającą podbijać wartość firmy w oczach kontrahentów i klientów fikcją bycia „eko”, można chyba zaliczyć eurokratom na plus.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA