fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumKoniec z płatną chińską propagandą w zachodnich mediach

Koniec z płatną chińską propagandą w zachodnich mediach

"Daily Telegraph" usunął swoją długoletnią sekcję „China Watch”, którą gazeta prowadziła od ponad dziesięciu lat. W sekcji tej publikowano chińskie artykuły propagandowe sponsorowanego przez "China Daily". Usunięto także inną część, w której zamieszczane były artykuły z "Dziennika Ludowego", oficjalnej gazety Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin.

Co ciekawe, niektóre tytuły usuniętych artykułów brzmiały kuriozalnie: „Tradycyjna medycyna chińska pomaga zwalczać koronawirusa". Albo „Wybuch pandemii wirusa nie jest okazją do zdobycia punktów przeciwko Chinom”.

Według amerykańskich mediów, "The Telegraph" prawdopodobnie zarabiał 750 000 tysięcy funtów rocznie za prowadzenie komunistycznej propagandy "China Watch". Gazeta nie podała powodu usunięcia sekcji. Wydaje się jednak, że brytyjscy urzędnicy wyrazili zaniepokojenie tym, że Chińczycy rozprzestrzeniają kampanię dezinformacyjną, aby wprowadzić w błąd zachodnich odbiorców.

Inne gazety zachodnie, w tym "New York Times", "The Washington Post" i "The Wall Street Journal" w przeszłości także publikowały płatne artykuły z "China Daily". Przedstawiciele tej pierwszej poinformowali, że zakończyli pracę z tą sekcją na początku roku po tym, jak redakcja: "przestała zgadzać się na akceptację płatnych tekstów reklamowych z państwowych mediów, w tym China Daily”.

Chiny od dawna oskarżane są o próbę wykorzystania wolności zachodniej prasy w celu wpływania na opinię publiczną i budowania pozytywnego wizerunku swego państwa. Podczas szczytu wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Państwem Środka w 2018 r. KPCh uruchomiła czterostronicową reklamę "China Daily" w magazynie "Des Moines" w Iowa, informującą o korzyściach, jakie handel z Chinami przyniósł mieszkańcom tego stanu. Odpowiadając na materiał propagandowy, były gubernator Iowa i obecny ambasador USA w Chinach, Terry Brandstad, napisał: „Rozpowszechniając swoją propagandę, rząd Chin korzysta z cenionej tradycji amerykańskiej wolności słowa i wolnej prasy”.

DL/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA