fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaTransportKoniec ze zmianami numerów rejestracyjnych pojazdów

Koniec ze zmianami numerów rejestracyjnych pojazdów

Od początku stycznia obowiązują przepisy, które pozwalają po zakupie używanego samochodu na pozostawienie jego dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, nowo nabytym pojazdem będzie można jeździć z jego wcześniejszymi tablicami rejestracyjnymi. Warunkiem jest to, że tablice mają być nowe, wydane w Polsce, a nie stare czarne lub takie, na których jest widoczna flaga Polski (zamiast Unii Europejskiej). Konieczności wymiany będą podlegać też „blachy” zniszczone i nieczytelne.

Wniosek o zachowanie dotychczasowego numeru można złożyć przy rejestracji auta. Oznacza to również brak konieczności ponoszenia dotychczas uiszczanej za tę czynność opłaty w wysokości 80 zł.

Ponadto wprowadzona została możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdów (np. na czas naprawy po wypadku) na okres od trzech miesięcy do roku. Dzięki temu nie będzie trzeba w tym czasie płacić ubezpieczenia.

Od września dodatkowo nie będą wydawane karty pojazdów dla samochodów sprowadzanych zza granicy i naklejki na szybę, za które obecnie trzeba zapłacić łącznie 94,5 zł.

Ministerstwo Infrastruktury

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ukraińcy zdominowali rynek przewozowy

Polska branża transportowa protestuje na granicy z Ukrainą przeciwko działaniom, które doprowadziły do przejęcia rynku przez konkurencję ukraińską.
2 MIN CZYTANIA

Islamska prowincja Chin zmieni się w strefę wolnego handlu

Władze chińskiego regionu Sinciang zapowiedziały utworzenie w nim strefy wolnego handlu, dzięki której prowincja stanie się kluczowym miejscem dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA