Od początku stycznia obowiązują przepisy, które pozwalają po zakupie używanego samochodu na pozostawienie jego dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, nowo nabytym pojazdem będzie można jeździć z jego wcześniejszymi tablicami rejestracyjnymi. Warunkiem jest to, że tablice mają być nowe, wydane w Polsce, a nie stare czarne lub takie, na których jest widoczna flaga Polski (zamiast Unii Europejskiej). Konieczności wymiany będą podlegać też „blachy” zniszczone i nieczytelne.

Wniosek o zachowanie dotychczasowego numeru można złożyć przy rejestracji auta. Oznacza to również brak konieczności ponoszenia dotychczas uiszczanej za tę czynność opłaty w wysokości 80 zł.

Ponadto wprowadzona została możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdów (np. na czas naprawy po wypadku) na okres od trzech miesięcy do roku. Dzięki temu nie będzie trzeba w tym czasie płacić ubezpieczenia.

Od września dodatkowo nie będą wydawane karty pojazdów dla samochodów sprowadzanych zza granicy i naklejki na szybę, za które obecnie trzeba zapłacić łącznie 94,5 zł.

Ministerstwo Infrastruktury

Poprzedni artykułCo będzie napędzać inflację w tym roku?
Następny artykułCzy Orbanowi opłaca się sojusz z Putinem?