fbpx
czwartek, 30 listopada, 2023
Strona głównaPodatkiKoniec zerowego VAT-u na żywność?

Koniec zerowego VAT-u na żywność?

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2024 roku w polskich sklepach wróci pięcioprocentowa stawka podatku VAT na artykuły żywnościowe.

Andrzej Domański z Platformy Obywatelskiej, który najpewniej będzie nowym ministrem finansów, zapytany w Radiu Zet o przyszłość zerowej stawki VAT na żywność przypomniał, że faktycznie została ona zniesiona w projekcie budżetu przedstawionym przez rząd PiS. On sam też zgadza się z takim rozwiązaniem.

W projekcie budżetu przedstawionym przez PiS zerowa stawka vat na żywność została zniesiona. Stawka VAT wraca do poziomu 5 procent. Ja stoję na stanowisku, że VAT powinien wrócić do 5 procent. Polski system podatkowy jest w dużej mierze oparty na podatku VAT. Jeśli chcemy móc finansować niezbędne inwestycje – musimy mieć źródła przychodu

– powiedział poseł Andrzej Domański w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia Zet.

Polityk dodał, że decyzję o ewentualnym przedłużeniu zerowej stawki VAT ostatecznie podejmie nowy rząd, ale podkreślił, że „rezygnacja ze wszystkich podatków jest po prostu niemożliwa, jeśli chcemy finansować wydatki”. Zauważył on, że dzięki powrotowi do normalnej stawki VAT na żywność będzie łatwiej znaleźć pieniądze na przykład na wprowadzenie 30-proc. podwyżek dla nauczycieli, która według niego jest niezbędną inwestycją dla polskiego państwa.

Andrzej Domański, który jest też ekonomistą, skomentował również wyniki dotyczące inflacji w Polsce. Jego zdaniem okres szybkiej dezinflacji w naszym kraju minął i w najbliższych miesiącach inflacja, jeśli będzie spadała, to bardzo nieznacznie. Jednocześnie w opinii polityka PO Rada Polityki Pieniężnej ma jeszcze miejsce do cięcia stóp procentowych nawet o kolejne 50 punktów bazowych. Obecnie stopa bazowa wynosi 5,75 proc.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA