fbpx
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiKoniec zerowego VAT-u na żywność?

Koniec zerowego VAT-u na żywność?

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2024 roku w polskich sklepach wróci pięcioprocentowa stawka podatku VAT na artykuły żywnościowe.

Andrzej Domański z Platformy Obywatelskiej, który najpewniej będzie nowym ministrem finansów, zapytany w Radiu Zet o przyszłość zerowej stawki VAT na żywność przypomniał, że faktycznie została ona zniesiona w projekcie budżetu przedstawionym przez rząd PiS. On sam też zgadza się z takim rozwiązaniem.

W projekcie budżetu przedstawionym przez PiS zerowa stawka vat na żywność została zniesiona. Stawka VAT wraca do poziomu 5 procent. Ja stoję na stanowisku, że VAT powinien wrócić do 5 procent. Polski system podatkowy jest w dużej mierze oparty na podatku VAT. Jeśli chcemy móc finansować niezbędne inwestycje – musimy mieć źródła przychodu

– powiedział poseł Andrzej Domański w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia Zet.

Polityk dodał, że decyzję o ewentualnym przedłużeniu zerowej stawki VAT ostatecznie podejmie nowy rząd, ale podkreślił, że „rezygnacja ze wszystkich podatków jest po prostu niemożliwa, jeśli chcemy finansować wydatki”. Zauważył on, że dzięki powrotowi do normalnej stawki VAT na żywność będzie łatwiej znaleźć pieniądze na przykład na wprowadzenie 30-proc. podwyżek dla nauczycieli, która według niego jest niezbędną inwestycją dla polskiego państwa.

Andrzej Domański, który jest też ekonomistą, skomentował również wyniki dotyczące inflacji w Polsce. Jego zdaniem okres szybkiej dezinflacji w naszym kraju minął i w najbliższych miesiącach inflacja, jeśli będzie spadała, to bardzo nieznacznie. Jednocześnie w opinii polityka PO Rada Polityki Pieniężnej ma jeszcze miejsce do cięcia stóp procentowych nawet o kolejne 50 punktów bazowych. Obecnie stopa bazowa wynosi 5,75 proc.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA