fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInwestycjeKonkurencyjność polskiej gospodarki wreszcie rośnie!

Konkurencyjność polskiej gospodarki wreszcie rośnie!

Polska awansowała w rankingu konkurencyjności prowadzonym przez szwajcarski Instytut Rozwoju Zarządzania, ale przed nami ciągle dużo pracy.

Polska zajęła 43. miejsce w rankingu konkurencyjności szwajcarskiego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD). Polski Instytut Ekonomiczny podkreślił, że od 2016 roku, gdy zajmowaliśmy 33. miejsce, pozycja Polski stale się pogarszała i jest to nasz pierwszy awans od 7 lat.

PIE wyjaśnił, że ocenie analityków z IMD podlegają cztery kategorie: wyniki ekonomiczne, efektywność rządu, efektywność biznesu oraz infrastruktura, ale każda z nich dzieli się na pięć dodatkowych podkategorii. Łącznie do analizy branych jest pod uwagę aż 336 kryteriów szczegółowych.

W omawianym rankingu Polska zajęła najlepsze miejsca w podkategoriach „Zatrudnienie” (14. miejsce), „Ceny” (17.) oraz „Handel międzynarodowy”(21.), a najgorzej wypadliśmy pod kątem legislacji gospodarczej (55. miejsce), otoczenia instytucjonalnego (53.) oraz postaw i wartości (52.). Najbardziej poprawiliśmy się w pięcioletniej średniej stopie wzrostu siły roboczej, a pogorszyliśmy między innymi w bilansie obrotów bieżących, inflacji konsumenckiej czy deficycie budżetowym.

Wśród największych atutów decydujących o atrakcyjności Polski ankietowani eksperci wskazali dynamikę gospodarki (56 proc.), wykwalifikowanych pracowników (55 proc.) oraz konkurencyjność kosztową (51 proc.)

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Potwierdzeniem powyższych opinii jest dobre przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych przez Polskę oraz wysoki poziom zaawansowania technologicznego, czego dowodem może być choćby inwestycja Intela pod Wrocławiem.

W porównaniu do krajów regionu lepiej sklasyfikowano Czechy, które zajęły 18. miejsce. Za Polską uplasowały się natomiast Węgry (46. miejsce) oraz Słowacja (54. miejsce).

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA