fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeKonkurencyjność polskiej gospodarki wreszcie rośnie!

Konkurencyjność polskiej gospodarki wreszcie rośnie!

Polska awansowała w rankingu konkurencyjności prowadzonym przez szwajcarski Instytut Rozwoju Zarządzania, ale przed nami ciągle dużo pracy.

Polska zajęła 43. miejsce w rankingu konkurencyjności szwajcarskiego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD). Polski Instytut Ekonomiczny podkreślił, że od 2016 roku, gdy zajmowaliśmy 33. miejsce, pozycja Polski stale się pogarszała i jest to nasz pierwszy awans od 7 lat.

PIE wyjaśnił, że ocenie analityków z IMD podlegają cztery kategorie: wyniki ekonomiczne, efektywność rządu, efektywność biznesu oraz infrastruktura, ale każda z nich dzieli się na pięć dodatkowych podkategorii. Łącznie do analizy branych jest pod uwagę aż 336 kryteriów szczegółowych.

W omawianym rankingu Polska zajęła najlepsze miejsca w podkategoriach „Zatrudnienie” (14. miejsce), „Ceny” (17.) oraz „Handel międzynarodowy”(21.), a najgorzej wypadliśmy pod kątem legislacji gospodarczej (55. miejsce), otoczenia instytucjonalnego (53.) oraz postaw i wartości (52.). Najbardziej poprawiliśmy się w pięcioletniej średniej stopie wzrostu siły roboczej, a pogorszyliśmy między innymi w bilansie obrotów bieżących, inflacji konsumenckiej czy deficycie budżetowym.

Wśród największych atutów decydujących o atrakcyjności Polski ankietowani eksperci wskazali dynamikę gospodarki (56 proc.), wykwalifikowanych pracowników (55 proc.) oraz konkurencyjność kosztową (51 proc.)

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Potwierdzeniem powyższych opinii jest dobre przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych przez Polskę oraz wysoki poziom zaawansowania technologicznego, czego dowodem może być choćby inwestycja Intela pod Wrocławiem.

W porównaniu do krajów regionu lepiej sklasyfikowano Czechy, które zajęły 18. miejsce. Za Polską uplasowały się natomiast Węgry (46. miejsce) oraz Słowacja (54. miejsce).

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA