fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKonsekwencje nielegalnego zatrudniania spadną na pracodawcę

Konsekwencje nielegalnego zatrudniania spadną na pracodawcę

Ministerstwo Finansów ma plan na walkę z nielegalnym zatrudnieniem, które każdego roku kosztuje budżet państwa, samorządy, NFZ i ZUS ponad 17 mld zł.

– To jest skala porównywalna z luką VAT-owską czy CIT-owską – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. – Aktualnie system podatkowy nie sprzyja pracownikom, którzy nie godzą się na pracę na czarno, ponieważ nawet w przypadku wykrycia takiego procederu przez Krajową Administrację Skarbową, przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy przez Państwową Inspekcję Pracy, to pracownik musi zapłacić zaległy podatek od wypłaconego mu na czarno albo pod stołem wynagrodzenia. Chcemy całkowicie odwrócić tę sytuację i odpowiedzialność, również podatkową, skoncentrować na pracodawcy. Od nowego roku to właśnie nie pracownik ponosić będzie podatkowe konsekwencje zatrudnienia na czarno albo płacenia części wynagrodzenia pod stołem, tylko będzie to pracodawca – wyjaśnił polityk.

Pracodawcy przypisany zostanie również dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia, niezależnie od tego, czy faktycznie i w jakiej wysokości wypłacał wynagrodzenie.

Zmieni się również podejście do nielegalnie zatrudnianych pracowników, którzy nie będą już płacić podatku od dochodów z tytułu nielegalnego zatrudnienia ani od zaniżonych zarobków. Poza tym, nielegalnie zatrudniona osoba uzyska dostęp do opieki zdrowotnej i świadczeń z ubezpieczeń społecznych (emerytur, rent i zasiłków), a także nie będzie finansować składek na ubezpieczenia społeczne od ujawnionego wynagrodzenia, bo składki te będą w całości pokrywane przez pracodawcę również w tej części, która na zasadach ogólnych jest finansowana przez pracownika – wyjaśniono w komunikacie resortu finansów.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA