fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKonstytucja biznesu rozpoczęła proces ważnych zmian

Konstytucja biznesu rozpoczęła proces ważnych zmian

Co zmieniła Konstytucja biznesu? Jak na te zmiany reagują przedsiębiorcy, szczególnie ci z sektora MŚP, dla których ten akt prawny, składający się z pięciu ustaw, wprowadzono? Jak ostatnie dwanaście miesięcy ocenia strażnik tej Konstytucji, czyli rzecznik małych i średnich przedsiębiorców? I co dalej z przepisami prawnymi mającymi ułatwiać życie i funkcjonowanie ludziom prowadzącym biznes w Polsce – przepisami dotyczącymi podatków, zatorów płatniczych czy zamówień publicznych? O tym wszystkim dyskutowaliśmy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w trakcie panelu „Rok funkcjonowania Konstytucji Biznesu z perspektywy sektora MŚP”. Panelu, którego partnerem merytorycznym i współorganizatorem była Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa.

Do dyskusji zaprosiliśmy ministra Adama Abramowicza – rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, Grzegorza Płatka – Dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, przedstawicieli sektora MŚP: Piotra Hofmana – prezesa Rady Gospodarczej SWS, Piotra Barełkowskiego – prezesa Izby Polskich Przedsiębiorców, Tomasza Zjawionego – prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a także prof. Adam Mariańskiego – prezesa Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Piotra Wojciechowskiego – prezesa WB Electronics. Panel poprowadził ekspert Rady i dziennikarz Stream1 – Krzysztof Budka.

Choć dwanaście miesięcy to czas – według wielu ekspertów – zbyt krótki, by odpowiedzieć na pytanie: „Czy Konsytucja biznesu spełniła pokładane w niej nadzieje?”, to na pewno wystarczający – i tu zgodni byli wszyscy paneliści – by pokusić się o pierwsze wnioski i stwierdzić, że tych pięć ustaw z pewnością było potrzebnych. Rzecznik MŚP dostał narzędzia „dyscyplinowania urzędników” i z tych narzędzi korzysta. Teraz będzie mógł również działać nie tylko w kraju, ale i w Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy dostrzegają pozytywne zmiany, jakie zachodzą po wejściu w życie Konstytucji Biznesu, a przedstawiciele MPiT zdają sobie sprawę, że sama Konstytucja Biznesu to jeszcze za mało, stąd m.in. nowe ustawy o zamówieniach publicznych czy zatorach płatniczych. Paneliści zwracali również uwagę, że istnieje pilna potrzeba reformy ordynacji podatkowej, ZUS oraz sądów administracyjnych.

My, jako Rada Gospodarcza SWS, zaproponowaliśmy tzw. Piątkę Rady w kwestii nowego prawa dotyczącego zamówień publicznych. Na tę piątką składają się nastepujące postulaty: uwzględnianie referencji osobowych, mniejsza opresyjność i równomierne rozłożenie ryzyk między inwestora i wykonawcę, zaliczkowanie i przedpłaty jako standard a nie opcja, mniejsze wadia i zabezpieczenia oraz dostęp do kapitału dla mniejszych wykonawców. – Te postulaty od lat zgłaszają sami przedsiębiorcy i naszym zdaniem ich realizacja otworzy potężny rynek zamówień publicznych także dla mniejszych i mniej doświadczonych firm. Część tych propozycji wymaga zmiany praktyki, inne zaś nowych regulacji prawnych. Wszystkie one jednak mają kluczowe znaczenie dla otwarcia zamówień dla MŚP – mówił Piotr Hofman.

Nie zabrakło też nawiązania do tego, co dzieje się w Unii Europejskiej, bo to również ma ogromny wpływ na polski sektor MŚP i tworzone prawo. Wszyscy prelegenci byli zgodni, że konieczne jest, by polski rząd zorganizował system grantów i stypendiów dla stowarzyszeń i izb gospodarczych, tak aby te podmioty mogły same się organizować w Brukseli i miały na to konkretne środki. Niestety, nasze przedsiębiorstwa w dalszym ciągu słabo się zrzeszają. To powinno się zmienić, a jednym z narzędzi prowadzących do tego celu jest właśnie wsparcie państwa, w tym finansowe.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA