fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesKontrahenci z tych krajów mają największe długi

Kontrahenci z tych krajów mają największe długi

Firmy z Litwy są najbardziej zadłużonymi podmiotami z zagranicy, które robią interesy z przedsiębiorstwami z Polski – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Według KRD długi zagranicznych firm wobec polskiego biznesu wynoszą już 25,3 mln zł. Łącznie na pieniądze od kontrahentów z innych krajów czeka ponad 400 przedsiębiorstw z Polski. Największą część tej kwoty, bo aż 44 proc., muszą odzyskać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 22 proc. – jednoosobowe działalności gospodarcze, a 12 proc. – spółki akcyjne.

Średni dług zagranicznego przedsiębiorcy wynosi 34,8 tys. zł i choć w ostatnim roku o 8 proc. spadły łączne zaległości, to o 1,7 proc. – do 727 firm – wzrosła liczba dłużników. Najwięcej polskim firmom zalegają podmioty z Litwy – 5,6 mln zł. Drugie miejsce zajęli Niemcy z długiem w wysokości 4,6 mln zł, a trzeci są Słowacy, którzy są polskim firmom winni ponad 2 mln zł.

– 83 proc. niesolidnych kontrahentów to przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej, z którą polski biznes robi najwięcej interesów – powiedział Adam Łącki, prezes KRD.

Warte odnotowania jest, że najwięcej dłużników działa w Niemczech, bo aż co trzeci zagraniczny podmiot wpisany do KRD jest zarejestrowany tym kraju, ale polskim firmom zalegają nawet przedsiębiorstwa z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Peru i Nowej Zelandii.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA