Firmy z Litwy są najbardziej zadłużonymi podmiotami z zagranicy, które robią interesy z przedsiębiorstwami z Polski – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Raten-Kauf/Pixabay

Według KRD długi zagranicznych firm wobec polskiego biznesu wynoszą już 25,3 mln zł. Łącznie na pieniądze od kontrahentów z innych krajów czeka ponad 400 przedsiębiorstw z Polski. Największą część tej kwoty, bo aż 44 proc., muszą odzyskać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 22 proc. – jednoosobowe działalności gospodarcze, a 12 proc. – spółki akcyjne.

Średni dług zagranicznego przedsiębiorcy wynosi 34,8 tys. zł i choć w ostatnim roku o 8 proc. spadły łączne zaległości, to o 1,7 proc. – do 727 firm – wzrosła liczba dłużników. Najwięcej polskim firmom zalegają podmioty z Litwy – 5,6 mln zł. Drugie miejsce zajęli Niemcy z długiem w wysokości 4,6 mln zł, a trzeci są Słowacy, którzy są polskim firmom winni ponad 2 mln zł.

– 83 proc. niesolidnych kontrahentów to przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej, z którą polski biznes robi najwięcej interesów – powiedział Adam Łącki, prezes KRD.

Warte odnotowania jest, że najwięcej dłużników działa w Niemczech, bo aż co trzeci zagraniczny podmiot wpisany do KRD jest zarejestrowany tym kraju, ale polskim firmom zalegają nawet przedsiębiorstwa z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Peru i Nowej Zelandii.

PAP

Poprzedni artykułBank Światowy o polskiej gospodarce
Następny artykułKilkaset tysięcy wolnych etatów w Polsce