fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesKontrahenci z tych krajów mają największe długi

Kontrahenci z tych krajów mają największe długi

Firmy z Litwy są najbardziej zadłużonymi podmiotami z zagranicy, które robią interesy z przedsiębiorstwami z Polski – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Według KRD długi zagranicznych firm wobec polskiego biznesu wynoszą już 25,3 mln zł. Łącznie na pieniądze od kontrahentów z innych krajów czeka ponad 400 przedsiębiorstw z Polski. Największą część tej kwoty, bo aż 44 proc., muszą odzyskać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 22 proc. – jednoosobowe działalności gospodarcze, a 12 proc. – spółki akcyjne.

Średni dług zagranicznego przedsiębiorcy wynosi 34,8 tys. zł i choć w ostatnim roku o 8 proc. spadły łączne zaległości, to o 1,7 proc. – do 727 firm – wzrosła liczba dłużników. Najwięcej polskim firmom zalegają podmioty z Litwy – 5,6 mln zł. Drugie miejsce zajęli Niemcy z długiem w wysokości 4,6 mln zł, a trzeci są Słowacy, którzy są polskim firmom winni ponad 2 mln zł.

– 83 proc. niesolidnych kontrahentów to przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej, z którą polski biznes robi najwięcej interesów – powiedział Adam Łącki, prezes KRD.

Warte odnotowania jest, że najwięcej dłużników działa w Niemczech, bo aż co trzeci zagraniczny podmiot wpisany do KRD jest zarejestrowany tym kraju, ale polskim firmom zalegają nawet przedsiębiorstwa z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Peru i Nowej Zelandii.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA