„Zgodnie z zapisami kontraktu, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania w dniu 31 grudnia 2022 r.”. – wyjaśniono w komunikacie skierowanym do mediów.
Ponadto zarząd PGNiG informuje, że podjęte działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 roku, w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie kontraktu jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami.
Kontrakt jamalski obowiązuje od 1996 r. Zgodnie z jego zapisami, Polsce udostępniane jest ok. 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Kontrakt zawiera także narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay. Oznacza ona, że PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld metrów sześciennych zakontraktowanego gazu rocznie.
JS/niezależna.pl