fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaZdrowieKontrole ZUS. A ty co robisz na zwolnieniu lekarskim?

Kontrole ZUS. A ty co robisz na zwolnieniu lekarskim?

W pierwszym kwartale 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził ponad 100 tysięcy kontroli u osób, które przebywały na zwolnieniach lekarskich.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy bieżącego roku ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli zwolnień lekarskich – poinformował urząd. W ich trakcie inspektorzy wydali niemal 8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

L4 na wycieczkę

Na skutek wydania 7,77 tys. decyzji wstrzymano zasiłki na kwotę 6,8 mln złotych.

ZUS przeprowadza dwa rodzaje kontroli. Pierwszy polega na sprawdzeniu przez lekarza orzecznika ZUS, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Z kolei w drugim przypadku sprawdzana jest prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego i ZUS weryfikuje, czy osoba będąca na zwolnieniu nie pracuje i nie wykonuje innych czynności niezgodnych z zaleceniami lekarza. Poza tym kontrole mogą przeprowadzić sami pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych.

Jak wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, jeśli ktoś korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, to wypłata zasiłku jest wstrzymana, a w przypadku jego wypłacenia ubezpieczony musi dokonać zwrotu, niekiedy wynoszącego nawet kilka tysięcy złotych. Oprócz tego ZUS może o sprawie zawiadomić prokuraturę oraz cofnąć uprawnienia lekarzowi do wystawiania zwolnień.

Jeden z naszych klientów, prowadzący działalność gospodarczą, właściciel firmy, będąc na zwolnieniu obsługiwał klientów i przyuczał uczniów podczas praktyk do zawodu. Brat osoby chorej powiedział kontrolującym, że ten pomaga na budowie u szwagra. Zdarzają się przypadki wykonywania pracy zarobkowej z tytułu drugiego zatrudnienia. Zdarzają się wyjazdy na zagraniczne wycieczki, praca w gospodarstwie rolnym, na przykład sadzenie ziemniaków lub we własnej firmie – jak pokazuje przykład fryzjerki, która na e-ZLA miała otwarty salon i obsługiwała klientów

– powiedziała Iwona Kowalska-Matis.

Poza kontrolą pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim ZUS może też skontrolować osoby, które korzystają z zasiłku opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego.

Źródło: ZUS

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Druzgocące raporty NIK o walce rządu z pandemią

Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła wyniki trzech kontroli dotyczących walki z pandemią COVID-19. Ustalenia kontroli są druzgocące dla państwowego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Zawiadomienie do prokuratury na ministra Niedzielskiego

Przedstawiciele Konfederacji złożyli oficjalne zawiadomienie do prokuratury w sprawie wpisu na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA