fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieKontrole ZUS. A ty co robisz na zwolnieniu lekarskim?

Kontrole ZUS. A ty co robisz na zwolnieniu lekarskim?

W pierwszym kwartale 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził ponad 100 tysięcy kontroli u osób, które przebywały na zwolnieniach lekarskich.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy bieżącego roku ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli zwolnień lekarskich – poinformował urząd. W ich trakcie inspektorzy wydali niemal 8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

L4 na wycieczkę

Na skutek wydania 7,77 tys. decyzji wstrzymano zasiłki na kwotę 6,8 mln złotych.

ZUS przeprowadza dwa rodzaje kontroli. Pierwszy polega na sprawdzeniu przez lekarza orzecznika ZUS, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Z kolei w drugim przypadku sprawdzana jest prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego i ZUS weryfikuje, czy osoba będąca na zwolnieniu nie pracuje i nie wykonuje innych czynności niezgodnych z zaleceniami lekarza. Poza tym kontrole mogą przeprowadzić sami pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych.

Jak wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, jeśli ktoś korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, to wypłata zasiłku jest wstrzymana, a w przypadku jego wypłacenia ubezpieczony musi dokonać zwrotu, niekiedy wynoszącego nawet kilka tysięcy złotych. Oprócz tego ZUS może o sprawie zawiadomić prokuraturę oraz cofnąć uprawnienia lekarzowi do wystawiania zwolnień.

Jeden z naszych klientów, prowadzący działalność gospodarczą, właściciel firmy, będąc na zwolnieniu obsługiwał klientów i przyuczał uczniów podczas praktyk do zawodu. Brat osoby chorej powiedział kontrolującym, że ten pomaga na budowie u szwagra. Zdarzają się przypadki wykonywania pracy zarobkowej z tytułu drugiego zatrudnienia. Zdarzają się wyjazdy na zagraniczne wycieczki, praca w gospodarstwie rolnym, na przykład sadzenie ziemniaków lub we własnej firmie – jak pokazuje przykład fryzjerki, która na e-ZLA miała otwarty salon i obsługiwała klientów

– powiedziała Iwona Kowalska-Matis.

Poza kontrolą pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim ZUS może też skontrolować osoby, które korzystają z zasiłku opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego.

Źródło: ZUS

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA