W ciągu zaledwie trzech miesięcy bieżącego roku ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli zwolnień lekarskich – poinformował urząd. W ich trakcie inspektorzy wydali niemal 8 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.
L4 na wycieczkę
Na skutek wydania 7,77 tys. decyzji wstrzymano zasiłki na kwotę 6,8 mln złotych.
ZUS przeprowadza dwa rodzaje kontroli. Pierwszy polega na sprawdzeniu przez lekarza orzecznika ZUS, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Z kolei w drugim przypadku sprawdzana jest prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego i ZUS weryfikuje, czy osoba będąca na zwolnieniu nie pracuje i nie wykonuje innych czynności niezgodnych z zaleceniami lekarza. Poza tym kontrole mogą przeprowadzić sami pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych.
Jak wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, jeśli ktoś korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, to wypłata zasiłku jest wstrzymana, a w przypadku jego wypłacenia ubezpieczony musi dokonać zwrotu, niekiedy wynoszącego nawet kilka tysięcy złotych. Oprócz tego ZUS może o sprawie zawiadomić prokuraturę oraz cofnąć uprawnienia lekarzowi do wystawiania zwolnień.
Jeden z naszych klientów, prowadzący działalność gospodarczą, właściciel firmy, będąc na zwolnieniu obsługiwał klientów i przyuczał uczniów podczas praktyk do zawodu. Brat osoby chorej powiedział kontrolującym, że ten pomaga na budowie u szwagra. Zdarzają się przypadki wykonywania pracy zarobkowej z tytułu drugiego zatrudnienia. Zdarzają się wyjazdy na zagraniczne wycieczki, praca w gospodarstwie rolnym, na przykład sadzenie ziemniaków lub we własnej firmie – jak pokazuje przykład fryzjerki, która na e-ZLA miała otwarty salon i obsługiwała klientów
– powiedziała Iwona Kowalska-Matis.
Poza kontrolą pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim ZUS może też skontrolować osoby, które korzystają z zasiłku opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego.
Źródło: ZUS